Sürdürülebilir örtüaltı biber yetiştiriciliğinde tuzlu suların kullanılma olanakları ve SALTMED modelinin test edilmesi
Possibilities of using saline water for sustainable greenhouse pepper production and evaluation of SALTMED model performance
- Tez No: 390502
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA YAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, seralarda ilkbahar ve sonbahar yetiştiricilik dönemlerinde farklı sulama stratejileri kullanılarak damla sulama yöntemiyle tuzlu sulama sularının, biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin verim ve verim bileşenleriyle bitki kök bölgesindeki tuz birikimi üzerine etkileri araştırılmış; denemeden elde edilen bulgular SALTMED modelinin tahmin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Araştırma, Antalya'da 2011-2012 yıllarında, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Sebzecilik Bölümü Deneme Alanında, Onur ve Ada biber çeşitleri kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada, 4 farklı tuz konsantrastyonu konusu T1 (kontrol) (1.0 dS m-1), T2 (2.5 dS m-1), T3 (3.5 dS m-1), T4 (6.0 dS m-1) ve 4 farklı sulama düzeyi KS-50, KS-75, TS-100, AS-125 ele alınmıştır. Her iki yetiştirme döneminde temiz su ile sulanan kontrol T1 (1.0 dS m-1), konusunda biber verimleri en yüksek değerini alırken, T4 (6.0 dS m-1) tuz düzeyinde ise en düşük verim alınmıştır. Çalışmada, SALTMED modeli 2011 ilkbahar döneminde kontrol konusunda ölçülen toprak su içeriği verileri kullanılarak kalibre edilmiştir. Kalibrasyondan sonra, ilkbahar ve sonbaharda yetişme döneminde diğer araştırma konularına ilişkin veriler de modelin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. SALTMED Modelinin denemede ölçülen biber verimlerini ilkbahar döneminde % 1.1 ile % 7.4, sonbahar döneminde, % 0.0 ile % 7.5 arasında; kuru madde verimlerini ise ilkbaharda % 1.5 - % 8.7 arasında, sonbahar döneminde ise % 0.1 ile % 7.7 hata sınırları arasında oldukça iyi tahmin ettiği görülmüştür. Bu çalışma, çeşitli çalışmalarda kullanılan SALTMED modelinin seralarda kullanım kapasitesini gösteren ilk çalışma olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various irrigation strategies using saline water applied with drip method on yield and yield components of pepper (Capsicum annuum L.) and salt accumulation in the plant root-zone depth were investigated for spring and autumn growing periods in the greenhouse and the experimental results were compared with the simulated results from SALTMED Model. The research was carried out by using Onur and Ada pepper varieties at the Department of Vegetables of West Mediterranean Agricultural Research Institute in Antalya between 2011 and 2012. In the study four different salinity treatments T1 (control) (1.0 dS m-1), T2 (2.5 dS m-1), T3 (3.5 dS m-1), T4 (6.0 dS m-1) and four different irrigation levels KS-50, KS-75, TS-100, AS-125 were considered. The control treatment with salt-free irrigation water, T1 (1.0 dS m-1), produced the highest pepper yields while the yields of T4 (6.0 dS m-1) were the lowest for both growing seasons. The SALTMED model was calibrated by using the soil moisture measurements in the control treatment during spring of 2011. After the calibration, the other treatments of spring and autumn seasons were used for validation of the model. SALTMED Model estimated the pepper yield with the difference between 1.1% and 7.4% in spring, and between 0.0% and 7.5% in autumn while it estimated the dry matter yield with the difference between 1.5% and 8.7% in spring, and between 0.1% and 7.7 % in autumn. This study of the SALTMED model used in several studies in the past is the first study showing the potential capacity of the model for use in greenhouse.