Süt sığırcılığında risk kaynakları ve yönetim stratejileri: Adana ili örneği
Risk sources and risk management strategies in dairy farming: A case of Adana province
- Tez No: 390507
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez süt sığırcılığında çiftçilerin risk algıları ve risk yönetim stratejilerini analiz etmeyi ve belirlemeyi amaçlamıştır. Veriler Türkiye'nin Adana İlinin Yüreğir ve Sarıçan İlçelerinde rastgele belirlenen 96 süt sığırı yetiştiricisinden 2014 (Aralık) ve 2015 (Şubat ve Mart) yıllarında yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Risk kaynakları ve stratejilerini daha az sayıda değişkene indirgemek için faktör analizi kullanılmıştır. Ardından, sosyoekonomik değişkenler ve haberleşme davranışlarının çiftçilerin risk algıları ve yönetim stratejilerine etkilerini değerlendirmek için faktör yüklerinin bağımlı değişken olarak kullanıldığı çoklu regresyon modeli kullanılmıştır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki, çiftçi algılarına göre en önemli risk kaynağı yem fiyatlarındaki değişkenlik, en önemli risk yönetim stratejisi de hastalıklara karşı önceden önlem almaktır. Faktör analizi sonuçlarına göre risk kaynakları ölçeği toplam varyansın % 70,24'ünü açıklayan 8 faktörden oluşmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0,808 ve KMO örneklem yeterlik ölçüsü 0,732 olarak hesaplanmıştır. Risk yönetim stratejileri ölçeği toplam varyansın % 67,78'ini açıklayan 6 faktörden oluşmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0,775 ve KMO örneklem yeterlik ölçüsü 0,775 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre algılar çiftçilere özeldir, bir kısım sosyoekonomik değişkenler ve haberleşme davranışları risk ve risk yönetimi ile ilgili bulunmuştur. Risk yönetim stratejilerinin geliştirilmesi çiftçiler için faydalı olabilir ve bir kısım risklerden ve kayıplardan korunmalarını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine and analyze farmers' risk perceptions and risk management strategies in dairy farming. Data were obtained in 2014 (December) and 2015 (February and March) from face-to-face interviews of 96 dairy farmers in Yüregir and Saricam district of Adana province in Turkey. Factor analysis was used in data reduction to identify a small number of factors related to risk sources and risk strategies in this study. Then, multiple regression model was used to evaluate the influence of socio-economic characteristics and communication behavior on the farmers' risk perceptions and risk management strategies using factor loadings. The results of this study show that the most important risk resource that the farmers' perceive is variability in feed prices and risk management strategy that the farmers' perceive is take precautions to prevent disease. The result of factor analysis showed that the risk scale consists of 8 factors explaining 70,24 % of total variance. The internal consistency coefficient Cronbach Alfa of the scale was 0,808 and KMO was 0,732. The risk management scale consists of 6 factors explaining 67,78 % of total variance. The internal consistency coefficient Cronbach Alfa of the scale was 0,775 and KMO was 0,746. According to the results perceptions were farmer-specific, a number of socio-economic variables and communication behavior were found to be related to risk and risk management. To improve risk management strategies is useful for farmers as well and might help them to avoid many risks and reduce losses.