Türkiye'de kırsal alanlarda yapılan afet konutlarında kullanıcı memnuniyeti araştırması: Ankara-Bala- Yeniyapançarsak Köyü örneği
A survey on the user satisfaction of post disaster housing in rural areas of turkey: An example of Ankara-Bala-Yeniyapancarsak village
  1. Tez No: 390506
  2. Yazar: ÜLKÜ SEVEROĞLU DİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SEREN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara ili Bala ilçesinde 20-27 Aralık 2007 tarihlerinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem afeti sonrasında, TOKİ tarafından Ankara Bala Yeniyapançarsak Köyü'nde yapılan konutlar üzerinde yoğunlaşılarak, mevcut afet konutları ile ilgili sorunlar ve üretilen kalıcı konutlarda afet sonrası kullanıcı memnuniyeti araştırılmıştır. Bu kapsamda deprem sonrası inşaa edilen konutların, yörenin koşullarına uygun olup olmadığı, afetzedelerin isteklerine cevap verip vermediği, yerleşim planı, mimari planlama ve kullanılan yapı malzemesi açısından, afetzedelere bugünün olanaklarıyla daha iyi yaşam koşulları sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir. Bunun sonucu olarak kırsal alanlarda afet konutları planlanırken, özellikle yaşam tarzının mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olduğu, kullanıcıların isteklerinin göz ardı edilmemesi gerektiği sonucuna varılmış ve güncel çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems of current disaster houses and the user satisfaction of permanent houses built by“TOKI”in“Yeniyapançarşak Village, Bala, Ankara”are investigated as a result of earthquakes occured with a moment magnitude of 5.6 on 20th and 27th of December in 2007“in Bala Country, Ankara”. In this context, whether the comfort of the new houses with the conditions of region is coherent or not, whether the qualification of the houses is good enough to satisfy wishes of victims of earthquake or not, and whether the houses provide victims of earthquake better conditions in terms of settlement plan, architectural planning, and construction materials or not are analyzed. When taking all things into architectural design for disaster housing in countryside, a reasonable conclusion can be drawn in that lifestyle is one of the most important aspects, victims' wish should not be ignored. In conclusion, living solutions have been found.