Lityum hava pilleri için karbon temelli gözenekli katot malzemesi geliştirilmesi
Improved a carbon based porous cathode material for lithium air batteries
  1. Tez No: 390515
  2. Yazar: MURAT FARSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, lityum hava pillerinde katalizör olarak kullanmak için sol-jel yöntemi ile Li, Cu içeren katalizörler hazırlanmıştır. Elektriksel iletkenliği artırmak için hazırlanan katalizörlere karbon tozu eklenmiştir. Katalizörler, farklı glisin miktarları, lityum ile bakırın farklı mol oranları kullanılarak hazırlanmıştır. LiCu 600 °C de kalsine edilerek gözenekli oksit elektrotlar (LiCuO) oluşturulmuştur. Dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal impedans spektroskopisi, potansiyodinamik polarizasyon e ğ risi teknikleri ile elektrotların etkinlikleri belirlenmiştir. Pil performans testleri, para tipi test hücresinde ve MTI pil test hücresinde, hazırlanan kompozitlerin katot hücresine yerleştirilmesi ile şarj deşarj e ğ rileri alınarak belirlenmiştir. Yüzey morfolojisi, gözenek yapısı ve partikül büyüklüğü XRD, XRF, SEM, TEM ve BET analizleri ile belirlenmiştir. En etkin katalizör jel@LiCuO'de 493 mA sa/g olarak elde edilirken, farklı seperatörlerin ve gaz difuzyon tabakasının kullanılması sonucu para tipi pil hücresi içerisinde kapasite 987 mA sa/g olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, catalysts of Li, Cu containing composites were prepared with sol-gel method to use in lithium air batteries. Carbon powder was added catalysts to increase electrical conductivity. Different glycine amounts and mol ratios of lithiumcopper were added in catalysts to prepare the catalysts. Porous oxide electrodes were made after LiCu calcined at 600 °C. Catalytic efficiency of electrodes was investigated using cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and current-potential curves techniques. Battery performance tests was measured using prepared catalysts as cathode at coin cell and MTI battery cells. It is investigated that, change of surface morphology, pore structure and particle size using XRD, XRF, SEM, TEM ve BET analyzes after calcinations process. The all conditions were performed with battery tests. The most effective catalyst was procured by preparing lithium-copper oxide containing catalyst, which has 493 mA h/g. The capacity was improved as 987 mA h/g using gas diffusion layer and different seperators in a coin cell.