Reaktif Terpolimerin Bitümlü Sıcak Karışım Üzerindeki Etkisinin Araştırılması
Investigation of the Effect of Reaktive Terpolymer on the Hot Mix Asphalt
  1. Tez No: 390516
  2. Yazar: MAKSUT SELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında; Reaktif Terpolimerin (Elvaloy Ret), bir katkı maddesi olarak bitüm ve bitümlü sıcak karışımlar (BSK) performansı üzerindeki iyileştirme etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, çalışmalar için seçilmiş olan B 100/150 penetrasyon sınıfı asfalt bağlayıcısına ağırlıkça %0.5, %0.75 ve %1.0 oranlarında Elvaloy Ret ilave edilerek modifiye bağlayıcılar elde edilmiştir. Saf ve modifiye bağlayıcıların fiziksel ve reolojik özellikleri; penetrasyon, yumuşama noktası, dinamik kesme reometresi (DSR), kiriş eğme reometresi (BBR) ve dönel viskozimetre (RV) deneyleri ile incelenerek performans seviyeleri belirlenmiştir. Daha sonra, seçilmiş olan bir dizayn agrega gradasyonu alınarak saf ve Elvaloy Ret modifiyeli bağlayıcılarla Marshall dizayn yöntemi kullanılarak modifiye karışım numuneleri hazırlanmıştır. Elvaloy Ret'in bitümlü sıcak karışımların performansı üzerindeki etkileri; Marshall stabilitesi ve akma, dolaylı çekme mukavemeti (ITS) ve nem hassasiyeti, dolaylı çekme rijitlik modülü (ITSM), dolaylı çekme yorulma ve dinamik sünme deneyleri ile incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, bağlayıcıların Elvaloy Ret ilave edilerek modifiye edilmesi ile yüksek ve düşük sıcaklık performans seviyelerinin arttığı, daha katı kıvama geldiği ve sıcaklık hassasiyetinin düştüğü; bu bağlayıcılarla hazırlanan karışımların stabilitelerinin, nem hasarına karşı dayanımlarının, rijitliklerinin, kalıcı deformasyona karşı dayanımlarının ve yorulma dirençlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the improval effects of the Reactive Terpolymers (Elvaloy Ret) on the performance of bitumen and hot mix asphalt (HMA) as additives were studied. With this aim, the modified binders were obtained by adding Elvaloy Ret at the rates of 0.5%, 0.75% and 1.0% into the asphalt binder with the class of penetration B 100/150 chosen for the studies. The pure and modified binders' physical and rheological features were analyzed with the experiments of penetration, softening point, dynamic shear rheometer (DSR), bending beam rheometer (BBR) and rotational viscosimeter (RV), and their performance levels were given. Then the samples of the modified mixture were prepared using the Marshall design method with the pure and Elvaloy Ret modified binders after taking a chosen design aggregate gradation. The effects of Elvaloy Ret on the performance of the hot mix asphalt were dealt with the experiments of Marshall stability and flow, indirect tensile strength (ITS) and moisture sensitivity, indirect tensile stiffness module (ITSM), indirect tensile fatigue and dynamic creep. As a result of these experimental studies, it was seen that the high and low temperature performance levels, more solid consistence and low sensitivity to temperature were a matter of subject when modified binders by adding Elvaloy Ret, and the stability, sensitivity to moisture damage, stiffness, resistance to permanent deformation and fatigue resistance of the mixtures prepared with these binders increased.