Malkara (Tekirdağ) kuzeyi oligosen-miyosen yaşlı kömürlü birimlerin sedimantolojisi
The sedimentology of the oligocene-miocene age coal-beari̇ng units of the northern Malkara (Teki̇rdağ)
  1. Tez No: 390524
  2. Yazar: DİDEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, Türkiye'nin önemli bir enerji havzası olan Trakya Tersiyer Havzası'nın güneyinde yer alan Malkara ilçesinin kuzeyindeki Oligosen-Miyosen yaşlı kayaların incelenmesine yöneliktir. Trakya Tersiyer Havzası'nda Oligosen-Miyosen yaşlı kömürlü birimler, farklı fasiyesler sergilemektedir. Bu kömür içerikli birimlerin havza bazında fasiyesleri incelenerek, ayrıntılı değerlendirilmesi yapılmamıştır. Çalışma alanındaki kömür içerikli çökellerin sedimantolojik özelliklerinin bilinmesi, kömür aramaları açısından da bu araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu çalışmada, Malkara ilçesi civarının Oligosen-Miyosen sedimantasyonunun ortaya konmasına yönelik olarak; belirlenen alanın jeolojisi, ayrıntılı sedimantolojisi ve farklı ortamlarda çökelmiş kömürlerin özellikleri doğrultusunda havzanın paleocoğrafik evriminin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu proje kapsamın da Trakya Tersiyer Havzası'nın güneyinde yer alan Malkara ilçesinin kuzey kesiminde Hasköy, Ahmetpaşa, Küçükdoğanca, Pirinççeşme ve Şahin köyleri çevresinde bulunan ve ekonomik anlamda kömür içeren birimlerin arazi çalışmaları esnasında, fasiyes topluluklarını ve depolanma ortamlarını belirlemek için, mostra incelemelerinden ve yer altı verilerinden faydalanılarak 9 adet sedimantolojik kesit ölçülmüş ve 50 adet kömür numunesi derlenmiştir. Bu örnekler üzerinde kaba kimyasal ve elementer analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda; Trakya Tersiyer Havzası'nda Oligosen-Miyosen yaşlı kömür içeren birimlerin içerisinde 11 adet fasiyes ve 2 temel fasiyes topluluğu ayırtlanmıştır. Buradaki temel fasiyes topluluklarını delta düzlüğü ve delta önü çökelleri oluşturur. Delta düzlüğü çökelleri, dağıtım kanalı, taşkın ovası, bataklık, set-yarık ve lagün alt fasiyes topluluklarından, delta önü çökelleri ise kanal ağız barı ve dağıtım kanalları arası körfez alt fasiyes topluluklarından oluşur.
Özet (Çeviri)
The study, intended for the examination of Oligocene-Miocene rocks in the north of the town of Malkara in the south of the Thrace Tertiary Basin that is an important energy basin of Turkey. The Oligocene-Miocene age coal-bearing units exhibits different facies in the Thrace Tertiary Basin. But this coal-bearing units detailed evaluation haven't been performed, examining facieses on the basis of basin. Sedimentological features of coal bearing sediments in study area may known, makes this research important for terms in coal searches. In this study, aimed to reveal the paleogeographic evolution of the basin in line with specifications coal bearing units which were deposited in the different environments, determination of the geology and detailed sedimentology of the area as for the reveal of the Oligocene-Miocene sedimentation of around the Malkara. The scope of this project, during the field studies, units which are located around Hasköy, Ahmetpaşa, Küçükdoğanca, Pirinççeşme and Şahin villages is based in the northern part of the town of Malkara in the south of the Thrace Tertiary Basin and economic sense coal bearing units, 9 sedimantological section are measured and 50 samples are collected benefiting from examination of outcrops and underground datas to determine facies communities and depositional environments. On this samples was carried out proximate and ultimate analysis. As a result of working, 11 adet facies, 2 main facies and 7 sub facies communities are distinguished in the Oligocene-Miocene age coal bearing units in Thrace Tertiary Basin. Basic facies communities happening here creates delta plain and delta front deposits. Delta plain deposits are composed of the distribution channels, floodplains, swamps, crevasse-splay and the lagoon sub facies communities as well as delta front deposits are composed of the channel mouth bar and interdistributary bay sub facies.