Gökada Merkezi'ndeki nükleer gaz disk ve genç yıldız disklerinin modellenmesi
Modeling the circumnuclear disk and the young stellar disks at the galactic center.
  1. Tez No: 390523
  2. Yazar: BAŞAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ULUBAY SIDDIKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gökada merkezimiz, kütlesi yaklaşık 4x10^6 M_sun olan süper kütleli bir kara delik barındırmaktadır. Bu kara delik etrafında yaşları birkaç milyon yıl mertebesinde olan genç yıldız grupları ve bu genç yıldız gruplarını çevreleyen, çoğunlukla moleküler yapıda olan bir Nükleer Gaz Disk (NGD) bulunmaktadır. Genç yıldızların hemen hemen yarısı gökyüzü düzleminde saat yönünde dönen bir disk oluşturmaktadır. Saat yönünde dönen genç yıldız disk ve NGD eğrilikli yapıya sahip disklerdir. Bu çalışmada yıldız disk ve NGD'nin ortak zaman evrimleri sayısal simülasyonlar yardımı ile, ilk kez NGD'nin radyal genişliği ihmal edilmeden incelenerek, bu sistemlerin uzun zaman ölçeklerindeki yörünge davranışları, ve kararlılıkları araştırılmıştır. Gerçekleştirilen simülasyonlar ile NGD için literatürde karşımıza çıkan radyal genişlik değerlerinden hangilerinin diskin bugün gözlemlenen yapısı ile tutarlı olduğu incelenmiştir. NGD için kabul edilen farklı yüzey yoğunluğu profillerinin gözlemlerle uygunluğu araştırılarak yüzey yoğunluğu profilinin yarıçap boyunca sabit olmadığı sonucuna varılmıştır. NGD'nin, genç yıldız diskinin evrimi üzerindeki etkisinin hangi parametre değerlerinde baskın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Galactic Centre harbors a super massive black hole with a mass of 4x10 6 ʘ . The black hole is surrounded by a group of young stars, as well as by a molecular disk, the so-called Circumnunclear Disk (CND). Roughly one half of the young stars appear to form a coherent disk, rotating clockwise on the plane of the sky. Both the clockwise young stellar disk, and the CND exhibit warping to different degrees. In this work, we investigated the long term evolution of the young stellar disk and the CND by use of numerical simulations taking into account the radial extent of the CND for the first time. We constrained the physical parameters for these systems for which they sustain their orbital stability. We investigated which radial extent values for the CND existing in the literature are consistent with the observed structure of CND. Adopting various surface density profiles for our disks in our simulations and making comparisons with previous work, we concluded that the surface density profile of the CND can not be constant along radius. We also determined the radial extents and the surface density profiles for which the effects of the CND on the evolution of the young stellar disk become non- negligible.