Ekolojik denge suyu debisinin balık geçitleri yönünden değerlendirilmesi: Rize ilindeki hidroelektrik santrallere uygulanması
Evaluation of the ecological balance water flowrate effects on fish passages: examination of hydroelectric energy plants (hep) in Rize province
  1. Tez No: 390526
  2. Yazar: HIZIR OSMAN ASLIYÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Balık geçitleri, su canlılarının göç yolları üzerindeki baraj ve bent gibi engelleri aşmasını sağlayarak memba veya mansap göçlerini kolaylaştıran yapılardır. Balıklar, akarsu içerisinde anlık beslenme ve kaçış göçü yada mevsime bağlı olarak üreme göçleri yapmak zorundadırlar. Nehir üzerine inşa edilen hidroelektrik santraller balıkların ve su canlılarının göçleri açısından bir risk oluşturmaktadır. Ekolojik denge suyu debisi; nehirlerdeki habitatların sürdürülebilirliği için gerekli olan akış miktarı olarak tanımlanır. Günümüzde yenilenebilir olması, işletim ve bakım giderlerinin düşük olması ve fiziki ömürlerinin uzun oluşu sebebiyle çok sayıda hidroelektrik santral kurulmaya başlanmıştır. Rize İlinde incelenen hidroelektrik santrallerde ekolojik denge suyu debisi ve balık geçitleri, yerinde gözlem ve Çevresel Raporlar üzerinden incelenmiştir. Balık geçitlerinin işlevsel olması, ekolojik denge suyu debisinin hangi yöntemle belirleneceği ve havza planlaması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Fish passages help water creatures to pass over interfrences like dams and embankments and they are the structures that faciliate the migration on water sources. Fish have to immigrate to feed and escape or to proliferate seasonally. Hydroelectric Energy Plants built on the rivers, compromise the immigration of fish and other living creatures in the stream. Ecological Balance Water Flow is known as the rate of the flow in rivers that necessary for the sustainability of its habitat. Many HEPs has been begun to established in the Eastern Blacksea Region because of its renewability, low maintaining and operating costs and long physical life. Ecological Balance Water Flow and fish passages in the HEPs of Rize have been examined by the help of the environmental reports and on-site inspections. Functionality of the fish passages, the method of determining the ecological balance water flow and region planing are the important topics of the subject.