Ranolazine'in dunning modeli sıçan prostat kanseri üzerindeki rolü:Primer tümör ve metastazlar
The role of ranolazine on the dunning model rat prostate cancer: Primer tumor and metastasis
- Tez No: 390527
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prostat kanseri, özellikle elli yaşın üzerindeki erkeklerde yaygın olarak görülen kanserlerden biridir. Prostat kanserinin tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte, hastalığın ilerleyerek vücudun diğer bölümlerine yayılması (metastaz) kaçınılmaz olur ve kısa zaman sonra ölüm meydana gelir. On yılı aşan bir süredir tümör hücrelerinde bulunan voltaj kapılı iyon kanalları ile metastaz arasında bir ilişki bulunduğu ve bu kanalların bazı ajan ve/veya ilaçlarla bloke edilmesiyle metastazın engellenebileceği hipotezi prostat ve meme kanserlerinde test edilmektedir. Sıklıkla egzersiz ya da yüksek aktivite ile vücudun üst yarısında karnın üst kısmı ila boyun arasında kalan bölgede herhangi bir yerde rahatsızlık ya da göğüs ağrısı şeklinde kendini gösteren anjina pektoris (kalbi besleyen damarların daralması/tıkanması ile ortaya çıkan göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılmaya başlayan Ranolazine (RNL) etkisini hücrelerin iyon kanalları üzerinde göstermekte ve ısrarlı akım inhibitörü olarak Na⁺ akımını bloke etmektedir. Çalışmamızda, yüksek metastatik karakterli Mat-LyLu sıçan prostat kanser hücrelerinin, Copenhagen ırkı erkek sıçanlara deri altına inokülasyonu ile oluşturulan deneysel prostat kanseri modelinde, sıçanların ısrarlı akım inhibitörü olarak Na⁺ akımını bloke eden RNL ile tedavi edilmesi sonucunda; primer tümör, akciğer yüzeyindeki metastaz sayısı ve metastaz boyutu üzerindeki etkisi ile sağ kalımın araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, kontrol grubundaki hayvanlar fizyolojik tuzlu su (FTS) ile deney grubundaki hayvanlar ise, RNL (2,5 μM, 5 μM, 10 μM) ile iki günde bir, 1 ml olmak üzere 22. güne kadar gavaj yoluyla tedavi edilmişlerdir. 22. günde hayvanların primer ix tümör ağırlıkları, akciğerlerindeki metastaz sayıları ve metastaz boyutları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kullanılan tüm dozlarda RNL'nin primer tümör üzerinde anlamlı bir etki meydana getirmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most frequent malignancy especially in men over the age of fifty. Although there are a variety of methods for the treatment of prostate cancer, the disease is inevitable spread to other parts of the body (metastasis) , and the death occurs after shortly. For more than years, in found a relationship between voltage-gated ion channels in the cells of the tumor and metastasis and of these channels being tested hypothesis that can be prevented metastasis with blocking by agent and / or drugs of prostate and breast cancer. Angina pectoris showing itself in the form of pain discomfort or chest pain in anywhere in between the neck and the upper abdomen the upper half of body with often exercise or high activity (chest pain associated with the arteries that nourish the heart narrowing /obstruction) beginning Ranolazine (RNL) to use in the treatment shows the effect on ion channels of the cells and as inhibitors block the Na⁺ persistent current flows. In our study, our aim is to investigate that on experimental prostate cancer model which is generated by inoculation under the skin Copenhagen breed male rats of high metastatic character Mat-LyLu rat prostate cancer cells, as a result of rats treatment with RNL blocking the Na⁺ current which is persistent current inhibitor; effect on primary tumors, the number of lung surface metastases and metastasis size with survival. For this purpose, the animals in the control group with physiological saline (PBS), the animals in the experimental group with RNL (2.5 μM, 5 μM, 10 μM) and once in two days, they were treated by gavage to 22 days, including 1 ml. Primary tumor weight of the animals the metastases size and number of metastases of the lung was determined on day 22. According to the obtained results; RNL's in all doses used been found to not produce a significant effect on the primers tumor.