Antibakteriyel özelliği geliştirilmiş yeni bir nano-biyomalzemenin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of improved antibacterial property of a novel nano-biomaterial
- Tez No: 390536
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU, DOÇ. DR. ZEHRA TUBA ŞİŞMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biyomedikal teknolojide, antimikrobiyal özelliği ve biyouyumluluğu artırılmış yeni malzemeler ile ilgili yapılan araştırmalar, artarak önem kazanmaktadır. Malzemelerin özelliklerini geliştirmede organik yapıya katılan az miktardaki inorganik maddenin, nano dispersiyonunun sağlanması büyük önem taşımaktadır. Yeni malzemenin gelişmiş özellikler gösterebilmesinde, inorganik fazın nano dispersiyonunun sağlanmasının yanında, nano yapıların aydınlatılması da gerekmektedir. Acacia Senegalın yapısına az miktarda inorganik katkı eklenerek, bazı özellikleri önemli derecede geliştirilebilmektedir. Bu çalışmada, demir bağlanmış Silika ve Acacia Senegal kullanılarak hazırlanan, nano-biyomalzemenin, anti-bakteriyel özelliği, yüzey bileşimi ve yapısı analiz edildi. Başlangıçta, hazırlanan Acacia Senegal / Fe-Silika X-ışını Difraksiyonu (XRD), X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) ve Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM), Fourier İnfrared Spektroskopisi (FTIR) ve Termogravimetrik Analiz (TGA) kullanılarak karakterize edildi. Bu projenin ikinci kısmında, yeni malzemenin anti-bakteriyel özelliği analiz edildi. Antibakteriyel özelliği arttırılmış Acacia Senegal / Fe-Silika nanokompositinin, yoğun bakım üniteleri ve hastanelerin ameliyathaneleri gibi steril olması gereken ortamlar için faydalı bir malzeme olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In biomedical technology, research on producing new materials with enhanced features such as biocompatibility and antimicrobial properties has gained increasing significance. Stronger properties can be obtained by adding small amount of inorganic nano filler to organic matrix. To achieve improved properties in the new material, nanodispersion of the inorganic phase is very important. Adding a small amount of inorganic additive to the structure of acacia senegal, can improve its antimicrobial properties. Initially, Acacia Senegal / Fe-Silica nanocomposite, was prepared and characterized by X-ray Diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy XPS and Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and Thermogravimetric Analysis (TGA). In the second part of this project, surface characterization of the anti-bacterial activity of this new material was performed. Enhanced anti-bacterial properties of this Acacia Senegal / Fe-Silica nanocomposite are expected to be useful in cases where creation of a sterile environment is essential, such as intensive care units and hospital operating rooms.