Galaksi morfolojisi - yoğunluk ilişkisinin evrimi
Evolution of the galaxy morphology - density relation
  1. Tez No: 390537
  2. Yazar: FUAT KORHAN YELKENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KARATAŞ, DOÇ. DR. CHRISTOPHE BENOIST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Galaksi morfoloji–yoğunluk ilişkisinin evrimsel olarak incelenmesi, kozmik zaman ölçeklerinde galaksilerin çevrelerinden nasıl etkilendiğinin, oluşum ve evrimlerinin nasıl değiştiğinin anlaşılması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada galaksilerin morfoloji–yoğunluk ilişkisinin evrimi farklı kırmızıya kayma değerleri için istatistik olarak araştırılmıştır. Bunun için CFHTLS (Canada-France-Hawaii-Telescope Legacy Survey) gökyüzü taramasının W1 bölgesi verileri kullanılarak“ugriz”bantlarında ~1350000 galaksi incelenmiştir. Analizlerde kullanılmak üzere otomatik algoritma içeren GALFIT ve literatürdeki bazı programlarla entegre olarak çalışabilen ve paralel hesaplama mimarisinde özgün bir bilgisayar programı yazılmıştır. Bu sayede yaklaşık 215000 galaksinin morfolojik tanımlaması yapılmış, bulundukları ortamdaki sayı yoğunlukları hesaplanmıştır. z ~ 1'e kadar küme ve alan galaksileri için morfoloji – yoğunluk ilişkisi ortaya konulmuş ve bu ilişkilerin farklı yoğunluklu ortamlar için kırmızıya kaymanın bir fonksiyonu olarak nasıl değiştiği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda E-S0 sınıfı erken tip galaksiler için morfoloji – yoğunluk ilişkisinin az yoğun ortamlarda beklendiği gibi belirgin bir değişim göstermediği ancak daha yoğun ortamlarda kozmik zaman ile eliptik galaksilerin oranın arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is important to examine the evolution of galaxy morphology – density relation of galaxies in order to understand how the galaxies are effected by their environment, how their formation and evolution vary with the cosmic time. In this work evolution of the galaxy morphology – density relation is investigated statistically for a large range of redshifts. W1 region of the Canada-France-Hawaii-Telescope Legacy Survey data are used. A total of ~1350000 galaxies are examined in ugriz bands. An authentic computer program with an automated algorithm and parallel computing structure is coded which can operate with integration of GALFIT and some other programs in the literature. With the aid of this tool, morphological classification of ~215000 galaxies have been carried out and the galaxy density around those galaxies have been computed. Morphology – density relation for cluster and field galaxies have been derived for up to z ~ 1 and evolution of this relation is given as a function of redshift for different density environments. Our results show that morphology – density relation shows a little evolution in low density environments for E-S0 class early type galaxies while in higher density environments early type fraction increases with cosmic time.