Kastamonu - Bartın Küre Dağları Milli Parkı' nın Bartın ili sınırlarında kalan bölümünün çekirge (İnsecta: Orthoptera) türleri
The grasshopper (insecta: orthoptera) species in BartIn part of Kastamonu - Bartın Küre Mountains National Park
  1. Tez No: 390555
  2. Yazar: MERYEM ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TOPER KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma Küre Dağları Milli Parkında yayılış gösteren çekirge türlerinin tespiti amacıyla 2013 - 2014 yıllarında ele alınmış olup, ''Kastamonu - Bartın Küre Dağları Milli Parkı' nın Bartın İli Sınırlarında Kalan Bölümünün Çekirge (Insecta: Orthoptera) Türleri'' konulu TÜBİTAK 113 0 734 nolu projesi olarak yürütülmüştür. Küre Dağları Milli Parkının çalışma alanı olarak seçilmesinde Milli Parkın; Türkiye'nin ilk PAN Parkı olması, mutlaka korunması gereken Dokuz Sıcak Nokta'dan biri olması, 305 Önemli Doğa Alanı (ÖDA) arasında olması ve Türkiye'de 122 Önemli Bitki Alanı'ndan biri olarak belirlenmesi etkili olmuştur. Küre Dağları Milli Parkında bulunan çekirge türleri 1 yıl süreyle araştırılmış olup; araziden toplanan örneklerin tür çeşitliliği, dağılımı ve bolluk dereceleri ile ilgili bazı veriler elde edilmiştir. Araziden toplanan örnekler; vücut büyüklüğü, vücut şekli gibi morfolojik özellikleri, genetik özellikleri, mevcut ekosistemin iklimsel yapısı ve vejetasyon özellikleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Araziden toplanan örneklerin prepare edilerek incelenip araştırılması ve teşhis edilmesi sonucu, Acrididae familyasına ait 15 tür, Gryllidae familyasına ait 2 tür, Tettigoniidae familyasına ait 5 tür, Rhaphidophoridae familyasından ise 1 tür tespit edilmiştir. Toplamda 4 familya, 11 alt familya, 21 cins ve 30 taksonun dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca 2 familya ve 11 cinse ait örnekler nimf döneminde oldukları için kesin teşhisleri yapılamamış, bu örnekler cins ve familya bazında incelenerek verilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü dönemlerde Milli Park sınırları içinde bulunmayan fakat Bartın İli' ne bağlı 4 köyde meydana gelen çekirge salgını yerinde incelenmiştir. Epidemi yapan çekirgelerin teşhisi yapılmıştır. Çalışma alanındaki türlerden farklı olarak bu köylerde ''Dociostaurus maroccanus (Thunberg, 1815)'' türü tespit edilmiştir. Çalışma alanında rastlanmamasına rağmen bu köylerde üst üste epidemi yapması yöreye uyum sağlamış bir tür olduğunu göstermektedir. Teşhisi kesin olarak yapılan her takson için, incelenen materyallerin toplandığı yer ve toplanan örnek sayıları ile gerekli görülen diğer bulgular verilmiştir. Bölgede daha önce Orthoptera Takımı'na ait herhangi bir çalışma yapılmadığı için tespit edilen türler bölge için ilk kez kayıt altına alınmıştır. Fakat çalışma alanının yakınlarında tespit edilen daha önceki kayıtlar da belirtilmiştir. Çalışmamızın temel amacı bölgenin çekirge türlerinin tespitini yaparak bilim dünyasına katkıda bulunmak ve daha sonra yürütülecek olan bilimsel çalışmalara kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the grasshopper species spreading in Küre Mountains National Park in 2013 - 2014 and carried out as a TUBİTAK project coded“TÜBİTAK 113 0 734”under the name of“The Grasshopper (Insecta: Orthoptera) Species within the boundaries of Bartın Province in Kastamonu-Bartın Küre Mountains National Park”. While selecting the Küre Mountains National Park as the study area of this research, the determining factors were that it was the first PAN Park in Turkey, that it was also one the Nine Hot Spots which certainly need to be protected and that it was among 305 Key Biodiversity Areas (KBA) and appointed as one of the 122 Key Botanical Sites. Grasshopper species in Küre Mountains National Park were observed and some data about species diversity were collected in the field, their distribution and their abundance degree were acquired. The samples collected in the field were evaluated along with such morphological properties as body size and shape; and vegetation properties, genetic features and climatic structure of the current ecosystem. As a result of investigating and defining the grasshopper samples collected in the field, it was found that there were 15 species pertaining to Acrididae family, 2 species to Gryllidae, 5 species to Tettigoniidae and 1 to Rhaphidophoridae. Totally 4 families, 11 subfamilies, 21 strains and 30 taxons were found. Also, since the samples of 2 families and 11 strains were in the nymphal period, the definitive diagnosis of these samples could not be made. These samples were investigated on the basis of strains and families. While this study was carried out, grasshopper outbreaks were also investigated in the 4 villages which are out of Küre Mountains National Park boundaries but affiliated to Bartın Province and the species causing to this outbreak were identified. Different from the species in the study area, 'Dociostaurus maroccanus (Thunberg, 1815)' was also identified. Therefore, this species is also considered to exist in the study area. For each taxon which is accurately defined, the place, time in which the collected materials were investigated and the number of collected samples and other related information are shown. Because no previous research has been made for 'orthoptera' team in the area, the species identified for the first time were recorded. However, they were mentioned in the previous records near the study area. The main aim of this study is to pave the way forfuture studies to define grasshopper species and to serve as a source for the future studies.