Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı'nın, Bartın ili sınırlarında kalan bölümünün odunsu florası
The ligneous flora of the part that is in the borders of Bartın province in the Kastamonu-Bartın Küre Mountains National Park
- Tez No: 183368
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışma çerçevesinde 2000 yılında Milli Park ilanedilen Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı'nın Bartın li Sınırları çerisinde kalanbölümünün odunsu florası incelenmiştir. Milli parkın toplam alanı 36000ha'dır. Bu alanın18070 ha Bartın ili sınırları içerisinde kalmaktadır. Yapılan bu çalışma sonucunda 98 Adetodunsu bitkinin araştırma alanı içersinde doğal olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Bualanda yetişen odunsu ve otsu bitkilerden 46 tür çeşitli ölçeklerde yok olma tehlikesi ilekarşı karşıyadır. Araştırma alanında 36 adet familyaya ait 69 adet cins, 102 adet tür, 14adet alttür, ve 5 adet varyete bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as a Master of Science Thesis The Ligneous Flora of The Part Thatis in The Borders of Bartın Province in The Kastamonu-Bartın Küre Mountains NationalPark which is declared as a National Park in 2000 is examined. The total area of thenational park is 36000 ha. 18070 ha of this area is in the borders to Bartın province. As aresult of this study that 98 ligneous plant is in the area of the naturally. 46 of the ligneousand her baceous plant Spieces, growing in this area, is danger extiction spices There are 36familia 69 genus, 102 species, 14 subspecies and 5 variety in the research area.