Bartın Yenihan Bölgesi ormanlarında vejetasyon etütleri ve meşçere kuruluş özelliklerinin belirlenmesi
The vegetation surveys and determination of stand structure in the forests of Bartın-Yenihan Region
- Tez No: 390558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma; Yenihan Orman İşletme Şefliği ormanlarındaki önemli kayın ormanı meşçerelerinde meşçere profilleri ve vejetasyon alımı yapılarak söz konusu meşçere kuruluşlarının bazı yetişme ortamı özelliklerini, silvikültürel özellikleri ve vejetasyon etüdü özelliklerini belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Yetişme ortamı özellikleri için örnek alanların ortalama yıllık yağış miktarları, ortalama yıllık sıcaklık, toprak tipleri belirlenmiştir. Meşcere kuruluşlarını ve vejetasyon analizi amacıyla farklı meşçere tiplerinden 8 adet örnek alan seçilmiştir. Örnek alanlarda; bütün ağaçların tepelerinin düşey izdüşümleri, göğüs çapı ve boyları, yaşları, yaş ve kuru dal yükseklikleri ölçülmüştür. Her örnek alan için bir adet meşcere profili ve bu profillerin tepe izdüşümleri çizilerek meşçere kuruluşlarının ağaç sayısı, ağaç varlığı, katlılık durumu, toplam göğüs yüzeyi, biyolojik üst boylar, çaplar ve yaşlar belirlenmek suretiyle meşçere içerisindeki ilişkiler ortaya konmuştur. Vejetasyon etüdü analizi için ise her bir örnek alanda bitkiler toplanarak kurutulmuş ve teşhisi yapılmıştır. Bu bitkilerin toplanması esnasında ise toprağı örtme dereceleri Braun-Blanquet metoduyla belirlenmiştir. Bitki toplumlarının tür çeşitlilikleri üzerinde çevresel faktörler etkili olmaktadır. Orman vejetasyonunun kapalılık yüzdeleriyle tür çeşitlilikleri karşılaştırıldığında, tam kapalı (%100) ve gevşek kapalılıktaki (%50) alanlarda tür çeşitliliği azalırken, boşluklu bir meşçere kuruluşuna sahip meşçerelerde tür çeşitliliği artış göstermektedir. Çalışma kapsamında benzer yetişme ortamı koşullarında gerçekleştirilen bitki sosyolojisi çalışmaları TURBOVEG programına aktarılarak bölgesel bir vejetasyon veri bankası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out the determination for site conditions, silvicultural properties and ground vegetation structure in oriental beech (Fagus orientalis Lipsky.) forests in the Yenihan Forest Range District. The mean annual precipitation, mean annual temperatue and soil type were determined for site conditions in the sample plots. Total 8 sample plots were selected in the different stand type for determination of stand structure and ground vegetation type. Structure and ground vegetation type. The crown areas, height breast diameter heights, age, wet and dry branch height were measured of all trees in the sample plots. The stand profile was drawn of each sample plots and amount of trees, state of layer, total height breast area, top height, diameter andage were determined for occured relationship about tress in the sample plots. The plant samples were collected for vegetation surveys in the research area. Later, species and taxonomy were determined of plant samples and frequency and degreee of cover were determined plants of the ground vegetation level in the sample plots by Braun-Blanquet method and high degree was observed cover of ground vegetation of the oriental beech stands in the Yenihan forest district. The enviromental factors are affected on plant species various. The stand canopy and enviromental factors are compared; the ratio of plant species various in the normal degree of canopy (%100) is higher than degraded forest stand canopy (%50). The region vegetation database was occuried in the research area by TURBOVEG package vegetation programme.