Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman yangınlarinda kullanılan kara araçlarının ve çalışan i̇şçi̇leri̇n deği̇şen arazi̇ şartlarındaki̇ performansı
Muğla regional directorate of forestry forest fires used vehicles and workers performance changing land field
- Tez No: 390557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERTOL ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Orman yangınları, meydana geldiği yer ve yaktığı yanıcı madde ile onu etkileyen çevresel faktörlere bağlı olarak farklı davranışlar gösterir. Yanıcı maddeler zaman ve mekan itibariyle değişebilir ve kontrol edilebilir özellikte olduklarından, üzerlerinde herhangi bir kontrolün söz konusu olmadığı meteorolojik ve topografik faktörlerden ayrılır. Bu önemli özellik, yanıcı maddeleri, orman yangınları için yapılan planlamalarda ve faaliyetlerde kritik parametre yapmaktadır. Orman Yangınlarında Kullanılan Kara Araçlarının ve Çalışan İşçilerin Değişen Arazi Şartlarındaki Performansını belirlemek üzere yapılan arazi çalışmaları ve buna bağlı olarak belirlenen analizler, mevcut yangın organizasyonlarına planlama ve karar verme süreçlerinde fayda sağlayacağı gibi, geleceğe yönelik alınacak tedbirlerin uygunluğu ve yerindeliği açısından da altlık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Forest fires occur in the affecting and burned her with flammable material behaves differently depending on environmental factors. Flammable substances subject to change and can be controlled by time and place they are capable of, any of them in the absence of a control, meteorological and topographical factors are separated. This is an important feature, combustible materials, and activities in planning for forest fires is a critical parameter. Land Instruments changing land use from forest fires and the Terms of workers in order to determine its performance and, accordingly, the analysis of the fieldwork, the current planning and decision-making processes will benefit organizations such as fire, for the future, in terms of the appropriateness of the measures and establish the basis for compliance.