Tekirdağ-Barbaros yöresindeki kuyularda su kalitesinin denizden uzaklığa bağlı olarak değişiminin araştırılması
  1. Tez No: 39056
  2. Yazar: ABDULLAH KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
XX ÖZET Bu araştırma Tekirdağ- Barbaros yöresinde çeşitli amaçlarla açılmış bulunan kuyularda su kalitesinin denizden ne derece etkilendiğini tesbit etmek için 1989 yılı Haziran-Kasım döneminde yapılmıştır. Bu amaçla denizden uzaklıkları ve derinlikleri farklı olan yedi kuyu seçilmiş, bu kuyulardan her onbeş günde bir su örnekleri alınarak kalite analizleri yapılmıştır» Ayrıca karşılaştırma yapabilmek amacıyla aynı zamanda denizden ve civarda bulunan bir çeşmeden de su örnekleri alınmıştır» Kuyuların derinlikleri deniz seviyesinin altına inmemektedir» Yapılan değerlendirmelere göre, deniz suyunun kuyulardaki su kalitesini etkilediği, ancak bu etkinin denizden uzaklığa göre önemli ölçüde değişmediği görülmüştür. Aynı za manda kuyulardaki derinlik farklılığında su kalitesine (etkisi olmamıştır.» Yalnız araştırma süresi içinde görülen yağıştan sonra bazı kuyuların su kalitesinde az da olsa bir değişme gözlenmiştir» Araştırmanın yapıldığı dönemde, ilerleyen zaman içinde kuyulardaki su seviyelerinin gittikçe azaldığı ve hatta bazı kuyuların tamamen kuruduğu görülmüştür* Bu sonuç kuyuları {besleyen taban suyunun denizden değil başka kaynaklardan beslendiği izlenimini vermektedir» Böylece deniz suyundaki yüksek tuzluluğun kuyu sularını neden etkilemediği bir dereceye kadar açıklanmış olmaktadır « Analiz sonuçlarına göre, kuyulardaki suyun pH değeri 6,99- 7,57 arasında bulunmuştur Suların elektriksel iletkenliği 0,143 siemens/m ile 5 nolu kuyuda en yüksek, 0,105 sie- mens/m ile 6 nolu kuyuda en düşüktür» Diğer kuyuların elektriksel iletkenlik değerleri bu sınırlar arasındadır. Kuyu sularının Na içerikleri 84,1- 167,0 mg/L arasında? Ca + Mg içerikleri ise 603*5- 761,6 mg/L arasında bulunmuştur» Bu değerlere göre? bütün kuyulardaki sular tuzluluk sınıflandırması bakımından C3 S-. sınıfına girmektedirler»
Özet (Çeviri)
Ill ABSTARCT This study was made to find out the water quality with respect to distance from sea in water wells in Tekirdağ Barbaros region, at period from june to November 1989» For this purpose, seven wells that have different distance from sea and different depth were selected. Water samples were taken from wells at each 15 days and was analysed by means of quality. Also, for corresponding, water samples were taken from sea and one fountain near the research area» Wells depths was not below sea level. According to evaluations? it has been included that sea water effected the water quality in the wells, but this effect not change considerable with distance from sea») Simi larly depth difference between wells has not affected the wa ter quality» A precipitation during research has affected wa ter quality in some wells» I At later time of research period, the water level in the wells decreased gradually, even some wells had no water» From this conclusion it seems that the groundwater supporting the wells has been originating from other sources than J sea. Thus why high saltiness of sea water has not affected %he well water can be explainad. In according to the results of analysis? the water of wells have pH between 6S99 and 7»57s Electrical conductivity of water has found the highest with 0"143 siemens/m in well number 5? the lowest with 0*105 siemens/m in well number 6* Electrical conductivity of the other wells are between those two limits» The water of the wells has Na of 84 »1- 167,0 mg/L? Ca++4Mg++ of 603.5- 761e6 mg/L. With respect to those chemical values the waters of wells are G3 S, for saltiness classif ication*