Tekirdağ ilinde pnömatik ekim makinası imalatında kullanılan tezgahlar ve işlemler
  1. Tez No: 39055
  2. Yazar: SERAP KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
75 ÖZET Bu araştırmada Tekirdağ ilindeki pnömatik ekim ma- kinası imalatının durumu ve makinanın her parçası için ima. lat işlemleri tek tok saptanmıştır. İmalat yapan işletme ve atölyelerde imalatçılarla görüşülmüş ve genel durum belirlenmiştir. Atelye düzeni, yıllık üretim miktarı, atelye alanı, personel durumu ve mevcut tezgah kapasiteleri ortaya çıkarılmıştır» îlde teabît edilen sekiz adet imalatçının hepsi de ilk kes yurt dışınc'ism gelmiş bir makinayı kopye ederek işe başlamışlardır. Ancak bunlardan birtanesi şu anda re,-, simle imalatı sürdürmektedir. Bu verilere ^örc bir işletme seçilerek araştırma " bu işletmenin ?atelycle-rinde sürdlirîJlmUştür, Söz konusu iş letmenin Tinerlerine göre fabrikasyona yalcın imalat yapma- sı, imalat sırasında resim kullanması, tezgah sayısı ve yıllık üretim miktarının fazlalığı, mühendis bulunması ve toplam çalışan sayısı, imalat ' alçısının düzenli olması, imal edilen makinanın test edilerek piyasaya sürülmesi, pazarlamanın daha modern yollarla yapılması gibi özellikleri örnek seçilmesinde göz önUaie alınmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü işletmenin imal ettiği pnömatik ekim makinası parçaları ve parçaların imalat iş lemleri sıralanmış, makinanın $47* sinin işletme atelyesinde, #53* ünün. ise yan sanayide yaptırıldığı yada hazır olarak sağlandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY In this researc the situation of pneumatic sowing machine manufacturing and manufacturing process of its parts were determined in Tekirdağ provinces It was talked to manufacturers in their companies and workshops and general situation was founds Workshop organization, the amount of yearly production^ Workshop area, number of staffs and the capacity of work-bench were determined,, All of the, eight manufacturers in the province started the business by copying a machine which was brought from abroad. But only one of them is manufacturing by the help of a picture at the moaont. According- to these inputs, one company was chosen and the research was made in its workshops, The company chosen had the following qualities J it manufactured in a factory manner, used pictures for manufacturing, had more work-benches and yearly production, had engineers and more workers, the production line was better organized and mac hines were tested before marketing and it had modern marke ting organization. All these characteristics were taken under consideration in the selection of the above company» The parts of the pneumatic sowing machine manu factured in the company and the manufacturing process of those parts were written and 47 %> of the machine were manufactured in the company workshop, 53> of it, either had it manufactured in other industrial organizations or obtai ned ready made»