Airbus 320 tipi yolcu uçağının iniş modelinin elde edilmesi ve gerçek senaryolarla iniş denetleyicileri tasarımı
Obtaining airbus 320 aircraft's landing model and controller design with real-world scenarios
- Tez No: 390667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN KUZUCUOĞLU, PROF. DR. ELBRUS JAFAROV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kontrol sistemleri teorisi, en basit ifadeyle, uygulanan referans giriş ile istenilen çıkışın elde edilmesi problemlerinin çözümü temeline dayanır. Doğal olarak da, sistem değişkenleri bu süreçte büyük rol oynar. Uçuş kontrolünde, değişken sayısının çokluğu ve öngörülemeyen durumlar tasarımı zorlaştırır. Özellikle gerçek dünya senaryoları üzerinde yapılan çalışmalar hem akademik çevre hem de AR-GE departmanları için büyük önem taşır. Uçuş kontrolü, hayati önemi ve sistem karmaşıklığı nedenleriyle üzerinde detaylı düşünülmesi gereken problemlerdendir; güvenli, verimli ve uygulanabilir olması istenir. Bu tez çalışmasında, öncelikle yolcu uçakları için doğrusal olmayan uzunlamasına hareket denklemleri tanımlanmış, ardından Küçük Bozuntular Yaklaşımı ile doğrusallaştırılması yapılmıştır. Benzetimlerde kullanmak üzere, elde edilmiş olan bu matematiksel model ve Airbus 320 tipi jet motorlu yolcu uçaklarının yapısal özellikleri ile kesin sistem oluşturulmuştur. Sonraki aşamada, yolcu uçağın iniş safhasındaki davranışını kontrol edebilmek amacı ile İkinci Dereceden Doğrusal Düzenleyici (Linear Quadratic Regulator (LQR)) tasarımı yapılmıştır. Bu adımda uçağın doğrusal hızının, yunuslama açısının ve atak açısının istenilen değerlere ulaşması sağlanmıştır. Kabul edilebilir sonuçlar elde edildikten sonra, rüzgar yönü ve rüzgar hızındaki ani değişiminin sistem üzerindeki etkilerini görebilmek için anlık ve sürekli gürültüler benzetimlere dahil edilmiştir. Hem klasik PID hem de LQR denetleyiciler ile arzu edilen sonuçların elde edilmesi mümkün kılınmıştır. Benzetim sonuçları, denetleyiciler sayesinde gürültü etkilerinin zayıflatıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Control system theory is simply based on obtaining desired output depending on reference input. Inherently, system parameters have a huge role in this process. In flight control problems, number of variables and unpredictable situations make it difficult to design. Especially, studies on real-world scenarios are significant for both academia and R & D departments. The flight control problems must be considered in detail because of the vital importance and complexity of the system. Safety, efficiency and applicability should always be well advised. In this thesis, firstly general nonlinear longitudinal motion equations for an aircraft are presented, then a linearized model is obtained by Small Perturbation Approach. With this mathematical model and structural features of Airbus 320, a precise plant model is obtained. A Linear Quadratic Regulator (LQR) is designed to achieve desired glide behavior during the landing phase. In this step, linear velocity, pitch angle and attack angle are achieved desirable values. After acceptable results, instant noise and perpetual noise are used to simulate the effects of risk factors such as wind shear, wind gust etc. To ensure the desired output, both LQR and PID controllers are designed and successful results are obtained. The simulation results demonstrate that the proposed controllers can effectively attenuate the noise effects.