Airbus 320 ve Boeing 737 uçaklarında uygulanan kuru ve ıslak dış yıkama karşılaştırması
Comparison of dry and wet external washing applied to Airbus 320 and Boeing 737 aircraft
- Tez No: 1001524
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk Hava Yolları (THY) filosunda adet bazında en yaygın olarak kullanılan Airbus A320 ve Boeing B737 tipi uçaklarda uygulanan dış gövde temizlik yöntemleri incelenmiş ve üretici firmalar tarafından tanımlanan kuru ve ıslak yıkama prosedürleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, uçak dış yıkama yöntemlerinin bakım süreçleri üzerindeki operasyonel etkilerini ortaya koymak ve bu yöntemlerin su tüketimi, adam-saat (man-hour), maliyet ve yıkama sıklığı açısından farklarını analiz etmektir. Tez kapsamında öncelikle sivil havacılık sektörünün genel yapısı, Türkiye'de ve dünyada havacılığın gelişimi, Türk Hava Yolları filosu ve THY Teknik A.Ş.'nin bakım kabiliyetleri ele alınmıştır. Ardından Airbus ve Boeing üretici dokümantasyonları (Aircraft Maintenance Manual – AMM) referans alınarak, Airbus A320 ve Boeing B737 uçakları için tanımlanmış kuru ve ıslak dış yıkama taskları detaylı biçimde incelenmiştir. Her iki üreticiye ait yıkama prosedürleri; işlem hazırlıkları, uygulama adımları, kullanılan ekipmanlar ve işlem sonrası kontroller başlıkları altında karşılaştırılmıştır. Çalışmada kuru ve ıslak yıkama yöntemleri; harcanan adam-saat miktarı, kullanılan su miktarı, operasyonel maliyet ve uygulama sıklığı kriterleri üzerinden değerlendirilmiştir. Islak yıkama yönteminin yoğun su kullanımı, daha uzun uygulama süresi ve yüksek operasyonel kaynak ihtiyacı gerektirdiği; buna karşılık kuru yıkama yönteminin su kullanımını ortadan kaldırarak daha kısa sürede ve daha düşük kaynak ihtiyacıyla uygulanabildiği tespit edilmiştir. Ayrıca kuru yıkama yönteminin apron sahalarında ve çevresel kısıtların bulunduğu operasyonel koşullarda daha esnek bir çözüm sunduğu görülmüştür. Tezin sonuç bölümünde elde edilen bulgular, savunma sanayi perspektifiyle değerlendirilmiştir. Sivil havacılıkta uygulanan üretici onaylı dış yıkama prosedürlerinin, askeri ve savunma amaçlı kullanılan benzer uçak tipleri için de uyarlanabilir olduğu ortaya konmuştur. Özellikle su tüketiminin azaltılması, bakım süreçlerinin daha verimli planlanması ve kaynak kullanımının optimize edilmesi açısından kuru yıkama yöntemlerinin savunma sanayi bakım faaliyetleri için örnek teşkil edebileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, uçak dış yıkama yöntemlerinin yalnızca bir temizlik faaliyeti değil, aynı zamanda bakım planlaması, operasyonel verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından stratejik bir bakım girdisi olduğunu ortaya koymakta; elde edilen bulguların hem sivil havacılık hem de savunma sanayi uygulamaları için yol gösterici nitelik taşıdığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, aircraft exterior washing methods applied to Airbus A320 and Boeing B737 aircraft, which represent the largest portion of the Turkish Airlines (THY) fleet in terms of quantity, are examined and comparatively evaluated based on manufacturer maintenance documentation. Aircraft exterior cleaning is considered an essential maintenance activity not only for visual appearance but also for maintaining operational continuity, facilitating inspections, and optimizing maintenance planning. Within this context, dry and wet washing procedures defined by aircraft manufacturers are analyzed to identify their procedural differences and operational impacts. Aircraft surfaces are continuously exposed to various environmental contaminants during normal flight operations. Dust, oil residues, hydraulic fluids, insects, exhaust gases, and other atmospheric pollutants accumulate over time on the fuselage, wings, and other external components of the aircraft. If these contaminants are not removed regularly, they may negatively affect the aircraft's aerodynamic performance and increase fuel consumption. In addition, the accumulation of contaminants can make visual inspections more difficult and may accelerate corrosion processes on aircraft surfaces. Therefore, periodic exterior cleaning is considered an important preventive maintenance activity that contributes to the protection of the aircraft structure and the efficiency of maintenance operations. Aircraft manufacturers provide detailed procedures and instructions regarding exterior cleaning operations in the Aircraft Maintenance Manuals (AMM). These documents define the approved cleaning materials, safety precautions, preparation procedures, application techniques, and inspection steps required after washing operations. Compliance with manufacturer documentation ensures that maintenance activities are carried out safely and effectively without causing damage to aircraft surfaces, paint coatings, or sensitive components. Maintenance organizations have to comply AMM procedures when performing aircraft exterior washing operations. The scope of the study primarily focuses on civil aviation operations; however, the findings are also evaluated in terms of their applicability to the defense industry. Manufacturer Aircraft Maintenance Manuals (AMM) for Airbus A320 and Boeing B737 aircraft are used as the main reference sources to examine exterior washing tasks, preparation steps, application procedures, required equipment, and post-wash inspection activities. Based on these documents, dry and wet washing methods are compared systematically. In addition to procedural analysis, the study also considers the operational context in which these maintenance activities are performed. Airlines and maintenance organizations operate under strict time constraints and must carefully plan maintenance activities in order to minimize aircraft downtime and ensure operational continuity. Aircraft exterior washing, although not directly related to mechanical maintenance, plays an important role in facilitating inspection activities and maintaining aircraft condition. Clean aircraft surfaces allow maintenance personnel to detect structural damage, fluid leaks, or surface defects more easily during routine inspections. Consequently, exterior cleaning contributes indirectly to flight safety and operational reliability. The comparison is conducted using key operational parameters, including manpower requirements (man-hours), water consumption, operational cost, and washing frequency. The analysis indicates that wet washing methods generally require significant amounts of water, longer application times, and higher operational effort. In addition, wet washing operations necessitate extensive ground support equipment and suitable infrastructure, which can limit their applicability under certain operational conditions. These operations often require water supply systems, drainage arrangements, washing platforms, and specialized cleaning equipment in order to ensure proper implementation of the procedure. Wet washing procedures typically involve multiple stages such as surface preparation, application of cleaning agents, manual or mechanical scrubbing, rinsing with water, and final inspection of the aircraft surface. Each of these stages requires coordination between maintenance personnel and the use of appropriate equipment. As a result, wet washing operations may require a higher number of maintenance personnel and longer operational durations compared to alternative cleaning methods. Furthermore, the large amount of water used during wet washing operations creates additional requirements for wastewater management and environmental compliance. In contrast, dry washing methods eliminate or significantly reduce water usage and can be applied in shorter timeframes with lower manpower requirements. These methods utilize specially formulated cleaning fluids that are applied directly to the aircraft surface and removed using microfiber cloths or similar cleaning materials. The cleaning solution dissolves contaminants and allows maintenance personnel to wipe them away without the need for rinsing with water. These characteristics make dry washing more flexible and easier to implement, particularly in environments where water availability and infrastructure are limited. Another advantage of dry washing methods is their operational flexibility. Since the procedure does not require large water supply systems or complex infrastructure, it can be performed directly on aircraft parking positions or apron areas. This flexibility allows maintenance teams to perform cleaning operations more efficiently and reduces the need to move aircraft to specialized washing areas. As a result, dry washing procedures may contribute to improved operational efficiency and better utilization of maintenance resources within airline and maintenance organizations. From a sustainability perspective, reducing water consumption and optimizing resource usage are increasingly important considerations for aircraft maintenance operations. The aviation industry is increasingly focused on implementing environmentally responsible practices that reduce operational impact on natural resources. Wet washing methods, due to their high water consumption and wastewater generation, may create environmental challenges in certain operational environments. In contrast, dry washing methods provide a more environmentally sustainable alternative by minimizing water consumption and reducing the need for wastewater management systems. Although the study is conducted within the framework of civil aviation, the conclusions are considered relevant to the defense industry as well. Military aviation operations often involve constraints related to water supply, infrastructure, and operational flexibility. Aircraft operating in remote bases or field environments may not have access to extensive washing facilities or water resources. Therefore, maintenance practices that require minimal infrastructure and resources may provide important operational advantages. In this context, the adoption of dry washing methods, based on manufacturer-approved procedures, may provide significant benefits in terms of maintenance efficiency and resource management for defense industry aircraft. The ability to perform cleaning operations quickly and with minimal infrastructure may improve maintenance flexibility and support operational readiness in military aviation environments. At the same time, ensuring compliance with manufacturer maintenance documentation remains essential in order to maintain aircraft safety and structural integrity. Overall, this thesis demonstrates that aircraft exterior washing methods should be evaluated as a strategic maintenance activity rather than a routine cleaning process. Properly planned and implemented washing procedures contribute to efficient resource utilization, facilitate maintenance inspections, and support sustainable maintenance practices. By comparing dry and wet washing methods for Airbus A320 and Boeing B737 aircraft, this study highlights the operational advantages and limitations of each approach and provides insights that may assist maintenance organizations in optimizing their aircraft cleaning strategies. These findings contribute to a broader understanding of how maintenance procedures can support operational efficiency and environmental sustainability in both civil aviation and defense industry applications.