Hazır giyim sanayinde tasarım ve koleksiyon hazırlama süreçlerinin analizi
The analysis of design and collcection preparation processes in clothing industry apparel ready wear
  1. Tez No: 390684
  2. Yazar: ÖZGÜR SÜRESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında hazır giyim sanayiinde tasarım süreçlerinin analizi konu edilmiştir. Süreçlerin günümüz moda algısı dikkate alınarak düzenlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sırasında tasarım aşamaları detaylı olarak incelenmiş klasik tasarım süreçlerinin yerine alternatif süreç önerilerinde bulunulmuştur. Alternatif çözüm önerileri arasında proje yönetimi yöntemlerinden biri olan Ganttt Şemasından yararlanılmıştır. Bazı görev tanımları revize edilmiş, bazı görev tanımları ise baştan hazırlanmıştır. Model algısı oluşturularak ürünlerin takibi ve tanımlamaları kontrol altına alınmıştır. Klasik koleksiyon hazırlama yöntemlerine alternatif olarak ''Kapsül Sezon Mantığı ''önerilmiştir. Sonuç olarak elde ettiğimiz bulgular ve kullanmış olduğumuz yöntemler doğrultusunda süreçler disiplin altına alınmıştır. Tasarım süreçlerinin disiplinli bir şekilde ilerlemesi günümüz moda algısı olan hızlı modaya uyumu daha da kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
During the study design processes examined deeply and make recommendations for alternative design process instead of classical design process. Ganttt Progress Chart which is one of the alternative solution offer applied in this project . Some of the job definitions are revised, and some of the job definitions are rewritten. Garment monitoring and description processes controlled by created model sensations. Instead of classical collection preparation methods,“Capsule Season Method”recommended. Finally processes disciplined by the results we obtained and the methods we used. By disciplined design processes, we make adaptation of todays' trend topic Fast Fashion much easier.