Yün lifleri için alternatif ağartma yöntemlerinin araştırılması
Investigation of alternative methods for bleaching wool fibers
- Tez No: 390707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARABOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yün diğer liflerin hiçbirinde aynı ölçüde bulunmayan incelik, uzunluk, elastikiyet ve kıvrım gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca ısıyı iyi tutma fazla rutubet alma, az ıslanırlık ve keçeleşme yeteneği gibi üstün giyim fizyolojisi gösteren ve vücut-çevre ilişkilerini en iyi şekilde ayarlayan değerli bir dokuma maddesidir. Doğal lifler kendi hallerinde genellikle sarımtırak haldedir. Bu nedenle doğal liflerin ağartılması sentetik liflere nazaran daha gereklidir. Klasik olarak yün lifleri ağartılmada kullanılan yöntemler; indirgen maddelerle (sodyum bisülfit) ağartma, yükseltgen maddelerle (hidrojen peroksit) ağartma, yükseltgen-indirgen kombinasyonu ile ağartmadır. Bu tez çalışmasında klasik ağartma yöntemlerinin dışına çıkılarak, farklı kimyasallarla ağartma yöntemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla perasetik asit (CH3COOOH, % 30), sodyum borhidrid (NaBH4), hidrojen peroksit (H2O2, %30) Potasyum mono persülfat (K2O8S2), Sodyum dikloroizosiyanürat (C3Cl2N3NaO3), Oksalik asit (H2C2O4), sodyum perborat (NaBO3), kalsiyum hipoklorit (Ca(ClO)2) ve bunların kombinasyonlarının ağartma etkileri asidik ve bazik ortamda ölçülmüş ve ayrıca SEM görüntüleri alınarak yüzey deformasyonları ve atık sulardaki KOİ değerleri ölçülerek çevresel etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike the other fibers, wool fibers has different fineness, length, tensile strength and bending features. They have felting, more keeping warm and soaking up humidity capability and least wettability properties. Furthermore, they show superior clothing physiology and body environment relationship in the best value just because they are woven material. Natural fibers are yellowish in nature. Therefore, natural fibers have to be bleached more than synthetic fibers. The techniques of bleaching process of wool fibers; bleaching with reducing agents (such as sodium bisulfate), bleaching with oxidizing agents (such as hydrogen peroxide), bleaching with oxidizing-reducing agents combination. In this thesis, different chemical bleaching methods have been developed as an alternatively to the conventional bleaching method. For this purpose, peracetic acid (CH3COOOH, 30%), sodium borohydride (NaBH4), hydrogen peroxide (H2O2, 30%), potassium monopersulfate (K2O8S2), sodium dichloroisocyanurate (C3Cl2N3NaO3), oxalic acid (H2C2O4), sodium per borate (NaBO3) calcium hypochlorite (Ca(ClO)2) and combination of these chemicals were performed under acidic and basic conditions. Also the environmental impacts were evaluated with measuring waste waters COD values and surface deformations were analyzed with SEM method.