Orta Anadolu'da kabuksal yapının gerilme tensörü ve sismik tomografi yöntemi ile incelenmesi
Study of Central Anatolia's crustal structure by using the stress tensor and seismic tomography method
- Tez No: 390709
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Orta Anadolu Bölgesi'nin kabuk yapısı ve hız dağılımı Zhao vd. (1992) tarafından geliştirilen Üç Boyutlu Poisson Tomografisi metodu ve Sismik Gerilme Tensör yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Deprem Dairesi tarafından işletilen deprem istasyonlarında kaydedilen depremlerin katalog ve bülten verileri kullanılmıştır. Bu istasyonlar 25 geniş bant ve 4 kısa periyotlu sismograflardan oluşmaktadır. İnceleme alanında 2007 ile 2014 yılları arasında oluşmuş 112956 adet depreme ait parametreler ve cisim dalgası varış zamanları kullanılmıştır. Hesaplamalarda yine sırasıyla TOMOG3D ve ZMAP (Matlab alt programı) programları kullanılmıştır. TOMOG3D programı ile Orta Anadolu Bölgesinde Poisson oranı, P ve S dalgası hız dağılımı ve yıllara göre depremlerle uyumu belirlenmiştir. Aynı zamanda ZMAP programı ile stress altında olan ve olmayan bölgeler tespit edilmiş ve bölgede nerelerde deprem aktivitesinin yoğun, nerelerde durağan bir yapı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Central Anatolia Region's crust structure and velocity distribution were investigated by the method of three-dimensional Poisson Tomography method developed by Zhao et al. (1992) and Seismic Stress Tensor. For this purpose, the catalog and bulletin data recorded by seismic stations operated by Turkish Republic Earthquake Disaster and Emergency Management Department were used. These stations consist of 25 board-band and 4 short-period seismographs. The parameters and arrival times of body waves of 112956 earthquake occurred between 2007 and 2014 in the investigating region. ZMAP (Matlab sub-programme) and TOMOG3D programs were used in the calculations. Poisson's ratio, P- and S- wave velocity distribution and consitentcy with earthquakes by time in the Central Anatolia Region were determination by using the TOMOG3D program. At the same time with ZMAP programme the regions which is under stress and which is not were determined and the active and stable regions in Turkey were determined respect to earthquake activity.