Isparta-Gölcük Tabiat Parkı ormanında meşcere yapısı ile kuş türü zenginliği arasındaki ilişkiler
Relationships between stand structure and bird species richness in the Isparta-Gölcük Nature Park forest
- Tez No: 390710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, biyolojik çeşitliliğin önemli göstergelerinden birisi olarak kabul edilen kuş türü zenginliği ile meşcere yapısal özellikleri arasındaki ilişkilerin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gölcük Tabiat Parkında, seçilen 25 örnek alanda altı meşcere yapısal özelliği (Orta çap, Gini Katsayısı, Shannon İndeksi, Karışım İndeksi, Baskınlık İndeksi, Kümelenme İndeksi) belirlenmiştir. Örnek alanlar 10 kez ziyaret edilerek, noktada sayım yöntemiyle kuş türü zenginliği tespit edilmiştir. Meşcere özellikleri ile kuş türü zenginliği arasındaki ilişkiler spearman korelasyon analiziyle ortaya koyulmuştur. Analiz sonucunda, istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır. Kuş türü zenginliğini tahmin edebilmek için meşcere yapısal özelliklerinin yanı sıra, meşecerelerin büyüklüklerinin ve coğrafi dizilişinin de dikkate alınmasının gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca, meşcere özellikleri, indeks değerleri temel alınarak üçe bölünmüş ve kategorik veri durumuna getirilmiştir. Sonra, ayrılan üç kategoriyle kuş türlerinin ayrı ayrı ilişkileri ortaya koyulmuş ve bazı kuş türlerinin, habitat isteklerine bağlı olarak farklı özellikte meşcerelerle ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationships between bird species richness, accepted as an important indicator of biodiversity, and stand structural characteristics. In the 25 sample plot chosen in the Gölcük Natural Park, six forest stand characteristics were determined including Mean tree height, Gini coefficient, Shannon index, Mixing index, Dominance index, Aggregation index. Bird species richness was calculated using a point counting method by visiting 10 times the plots. The relationships between these structural indices and bird species richness were determined by spearman correlation analyses. No relationship was found as a result of the analyses. Therefore, it was concluded that in addition to stand diversity, the sizes and geographic distribution of forest stands should take into consideration for estimating bird species richness. In the study, stand characteristics were also divided into three categories based on the index values. Then, the relationships were determined between three categories and each bird species. Some bird species depending on their habitat requirements were associated with some diversity categories.