Aromatik bitkilerin kurutulması için ısı pompası destekli vakumlu kurutma fırını tasarımı
The design of vacuum drying oven with heat pumps in order to dry aromatic plants
  1. Tez No: 390722
  2. Yazar: DOĞAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Isı pompası ile kurutma yöntemi düşük sıcaklıklarda kurutma gerektiren gıda ürünleri için uygun bir yöntemdir. Kurutmanın kapalı ortamda yapılması gıda maddelerinin kurutulmasında sağlık açısından önemlidir. Bu çalışmada aromatik bitkilerin kurutulması için ısı pompası destekli vakumlu kurutma fırını tasarlanmıştır. Tasarlanan kurutucu içerisinde 0,90 bar basınç altında; farklı sıcaklık ve farklı son vakumlama basınçlarında nane bitkisi kurutulmuştur. Deney sonuçları kuruma zamanı, enerji maliyeti ve nem alma verimleri açısından incelenmiştir. Ayrıca sistem içerisine yerleştirilen ekonomizerin sisteme olan katkısı da incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda enerji tüketiminin ve kuruma süresinin minimum olduğu optimum çalışma şartları 38 oC sıcaklık ve 0,65 bar son vakumlama basıncı olarak belirlenmiştir. Nem alma veriminin maksimum olduğu çalışma şartlarına ise 36 oC sıcaklık ve 0,80 bar son vakumlama basıncında ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The method of drying with the heat pump is a proper method for food products which need to be dried at low temperatures. It is important for health to run the drying process in closed places. In this study, in order to dry the aromatic plants, vacuum drying oven with heat pump was designed. In the dryer designed, mint plant is dried under the pressure of 0.90 bar, and under different temperatures and final vacuuming pressures. The results of the experiment are examined in terms of drying period, energy costs, and dehumidification. Additionally, the contribution of the economizer which was placed in the system is also investigated. At the end of the experiments conducted, it was found out that optimum working conditions in which the energy consumption and drying period were at the minimum level were 38 oC temperature and 0.65 bar final vacuuming pressure. The working conditions in which the dehumidification efficiency was the highest were attained at 36 oC temperature and 0.80 bar final vacuuming pressure.