Isparta ili Zengi merasının botanik kompozisyonu ve verim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of botanical composition and hay yield of zengi rangeland in isparta province
- Tez No: 390723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALPER BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havza Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Isparta ili Sütçüler ilçesi sınırları içerisinde yer alan, 1280 metre ortalama yükseltiye ve yaklaşık % 5 eğime sahip olan Zengi merasında 2012 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışmada bitki örtüsü özelliklerinden bitkiyle kaplı alan, botanik kompozisyon, topraküstü biomas, toprakaltı biomas ve mera durumu gibi konular ele alınırken, toprak özellikleri açısından da bazı özellikler incelenmiştir. Çalışma yapılan bu araştırma alanı Türkiye Florası'nda kullanılan karelaj sistemine göre C3 karesine girmektedir. Araştırma alanında mera vejatasyonun özelliklerini saptamak amacıyla transekt ve kuadrat yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırma alanının genel toprak özellikleri incelenmiş ve tekstür sınıfı“killi tekstür”olarak belirlenmiştir. pH miktarının 7.83 ile hafif alkali, kireç miktarının % 17.5 ile fazla kireçli, organik madde miktarının ise % 3.76 ile iyi seviyede oldukları tespit edilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü merada 30 familyaya ait 122 takson varlığı tespit edilebilmiştir. En çok taksona ait familyalar sırasıyla Fabaceae 18 takson, Asteraceae 16 takson ve Lamiacea 12 takson olarak belirlenmiş, bitkiyle kaplı alan da % 21.75 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca mera alanının botanik kompozisyonu % 63.51 buğdaygillerden, % 16.39 baklagillerden ve % 20.10 diğer familyalardan oluşmaktadır. Meranın topraküstü biomas miktarı ortalaması 475.45 kg/da, toprakaltı biomas miktarı ortalaması ise 700.40 kg/da bulunmuştur. Mera durumu ise“Fakir”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Zengi Rangeland, in the vegetetation period of 2012. The Zengi Rangeland is located within Isparta/Sütçüler district boundaries and its average altitude about 1280 meters and average slope is about 5%. During the research, while characteristics of the vegetation in the area that covered by plants, botanical composition, aboveground/underground biomass and rangeland condition have been handled, some features of soils also have been examined. The research area is included C3 square according to the grids system used for Turkeys Flora. In the research area transect and quadrat methods have been used in order to identfy rangeland vegetation features. General soil characteristics of the research area has been examined and texture class has been found as a“clayey texture”. It has been figured out that soil is in good level with the following feattures; slightly alkaline with the amount of pH 7.83, more chalky with the rate of 17.5%, with 3.76% of organic matter. In the research area (Zengi Rangeland) 122 taxa belonging to 30 families have been detected. The families that have much taxa are as follows in order; Fabaceae 18 taxa, Asteraceae with 16 taxa and Lamiace 12 taxa. The plant cover area was identified as 21.75% of total area. Additionally, the botanical composition of rangeland consist of 63.51% of grasses, 16.39% legumes and other family 20.10%. The average amount aboveground of biomass in rangeland 475.45 kg/da and average amount of underground of biomass is 700.40 kg/da. Based on above figures rangeland condition is defined as“poor”.