Süper iletken parçacık hızlandırıcı tesislerinde düşük seviyeli radyo frekansı sistemlerinin fiziği ve tasarımı
Physics and desing of low level RF systems for süper conducting particle facilities
  1. Tez No: 390729
  2. Yazar: AHMET GÜROL KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Türk Hızlandırıcı Merkezi (TAC) bünyesinde yer alan TARLA (Turkish Acceleration and Radiation Laboratory in Ankara - Türk Hızlandırıcı ve Ankara'da Radyasyon Laboratuarı) için bir Düşük Seviye Radyo Frekans kontrol sisteminin (LLRF) ön tasarımı yapılmıştır. TARLA, sürekli (CW) kipteki 15-40 MeV (CW) elektron demetlerini 2.5 cm ve 9 cm periyotlu salındırıcılardan oluşan iki farklı optik kavite sisteminden geçirerek 2.5 - 250 μm dalga boyu aralığını tarayacak Serbest Elektron Lazeri elde etmeyi amaçlamaktadır. Ancak, FEL elde edebilmek için TARLA için tasarlanmış bir Düşük Seviye Radyo Frekans Kontrol Sistemine ihtiyaç vardır. LLRF sistemlerine ait genel özellikleri ve çalışma prensipleri hakkında tanıtım yapıldıktan sonra, TARLA için ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir tasarım verilmiştir. Bu çalışma; devre tasarımını, gerekli elektroniğin geliştirmesini ve aynı zamanda uzaktan kontrol için ise özel yazılım geliştirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, preliminary design of a Low Level Radio Frequency System (L.L.R.F.) has been done for TARLA (T.A.R.L.A. - Turkish Acceleration and Radiation Laboratory in Ankara) within the Turkish Accelerator Center (TAC). TARLA aims to obtain FEL between 2.5-250µm ranges out of two different optical cavity systems with undulators of 2.5cm and 9cm by continuous wave (CW) electron beam energy of 15-40 MeV. In order to obtain FEL, TARLA needs a custom design LLRF System. After introductory chapter about general properties and working principles of LLRF systems a new design according the needs for TARLA is given. This work includes circuitry design, development and manufacturing the necessary electronics, and also custom software is developed for remote control.