Oksidatif stresin ovaryum follikülleri üzerine etkisi ve antimüllerian hormon ekspresyonu
The effect of oxidative stress on ovarian follicles and antimullerian hormone expression
  1. Tez No: 390745
  2. Yazar: ESRA BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Oosit üretimi ve follikül olgunlaşmasından sorumlu birincil fonksiyonel organ ovaryumdur. Anti-Müllerian hormon (AMH) hem primordial follikül gelişiminde hem de dominant follikül seçiminde önemli rol oynayan transforming growth faktör β ailesinin üyesi olan, dimerik bir glikoproteindir. Organik klorürlü bir pestisit olan metoksiklor (MXC) üreme sistemi için toksik olarak bilinir. Bu çalışmanın amacı erken ergenlikte MXC'ye maruz kalmanın ovaryum morfolojisi ve ağırlığı, follikül çapı ve hacmi, AMH ekspresyonu üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, 36 adet dişi Wistar albino türü sıçan 4 gruba ayrıldı ve deney grubuna 20 gün süreyle farklı dozlarda MXC (8 mg/kg, 16 mg/kg, 32 mg/kg) verildi. Ovaryumlar toplandıktan sonra bloklar hazırlandı ve 5μm kalınlığında kesitler alındı. Genel yapı ve özelliklerini belirlemek için Masson's trikrom, Hematoksilen-Eozin ve immünohistokimyasal boyama uygulandı. Normal sıçan ovaryumları ile karşılaştırıldığında MXC uygulanan gruplar düşük ovaryum ağırlığına sahipti. Kontrol ve deney grupları arasında follikül çapları ve alanları açısından anlamlı bir fark yoktu. Fakat yüksek ve orta doz MXC verilen gruplarda epitel ve tunika albugineada kalınlaşma belirlendi. Bu sonuçlar MXC'nin ovaryum gelişimini inhibe ettiğini ve sıçan ovaryumunda doğrudan AMH üretimini uyardığını gösterdi. İlaveten, MXC'nin granüloza hücrelerindeki AMH üretimini teşvik ettiği belirlendi. Anahtar kelime: Metoksiklor, oksidatif stres, ovaryum, Anti-Müllerian hormon
Özet (Çeviri)
The ovary is the primary responsible functional organ for oocyte production and follicle maturation. Anti-Mullerian hormone (AMH) is a dimeric glycoprotein, a member of transforming growth factor β superfamily, which plays an important role on both ovarian primordial follicle recruitment and dominant follicle selection, the organochlorine pesticide methoxychlor (MXC) is known as a reproductive toxicant. The aim of this study is to examine the effects of juvenile MXC exposure on morphology, weight, follicle diameters and volumes of ovarian and AMH expression . For the purposes of the study, thirty six female Wistar albino rats were divided into four groups and experimental groups were given MXC (8 mg/kg, 16 mg/kg, 32 mg/kg) at different doses for 20 days. After collecting ovaries, blocks were prepared and 5μm thick sections were cut. To determine the overall structure and properties, Masson's trichrome, hematoxylin-eosin and immunohistochemical staining were performed. MXC treated groups had the reduced ovarian weights compared to the ovaries of normal rats. There was no significant difference between control and experimental groups in terms of follicle diameter and area measurements. But the thickening of the epithelium and tunica albuginea was determined in the groups given high dose and medium dose of MXC. These findings indicated that MXC inhibit ovarian development and induce AMH production directly. Moreover, it was shown that MXC stimulate AMH production in granulosa cells. Key word: Mexhoxcychlor, oxidative stress, ovary, Anti-Mullerian hormone