Kate A-1 ekmeklik buğday çeşitinde apex gelişme dönemlerine göre yabancı ot öldürücü kimyasal uygulamasının verim ve başlıca verim unsurları üzerine etkisi
- Tez No: 39076
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAYIHAN Z. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Kate ft-I Ekmeklik Buğday Çeşit inde ftpex Gelişme Dönemlerine Göre Yabancı Ot öldürücü Kimyasal Uygulamasının Verim Ve Esaslıca Verim Unsurları üzerine Etkisi Niyazi flslancan Trakya üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışmanı Doç. Dr. Kayhan Z» Korkut 1991, Sayfa ş 50 Jüri. Prof. Dr. ibrahim fttakişi Prof « Dr. Murat flitin Doç. Dr. Kayhan Z Korkut ÖZET Kate A-l ekmeklik buğdayında, apex gelişme dönemi er i-ne göre yabacı ot öldürücü kimyasal uygulamasının verim ve verim unsurları üzerine etkisi olup olmadığını araştırmak için 19S8-69 yılında Fakülte deneme tarlasında bir çalışma yapılmıştır. özellikle geniş yapraklı tek yıllık yabancı otlara karşı dört farklı dönem altı farklı dozda yapılan yabancı ot öldürücü kimyasal uygulamasından elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. ve 1. En uygun yabancı ot öldürücü kimyasal uygulama dönemi çift halka dönemi olarak bulunmuştur. Yani bitkinin yaprak taslaklarını tamamlayıp başak taslağı oluşturmaya başladığı ara dönemdir. £. Çift halka dönemindeki uygulamadan en yüksek parsel dan e verimi elde edilmiştir. 3. Yaprak taslağı dönemi ile bu dönemden sonra (ÇHD) yapılan yabancı ot öldürücü kimyasal (£, 4-D) fimin) uygulamalarının M-2 de başak sayısı üzerine etkisi aynı olmuştur. En fazla başak sayısı bu dönemlerde elde edilmiştir.II 4. Farkla uygulama dönemleri X yabancı ot öldürücü kimyasal dozları interaksiyonunda, dozların etkisi sonucunda başakta dane sayısı üzerine en uygun doz ££0 cc/dek bulunmuştur, 5» Yabancı ot öldürücü kimyasal uygulamasının 1000 dane ağır lığı üzerine etkisi görülmemiştir. 5. En yüksek bitki boyları yabancı ot öldürücü kimyasal uygulanmayan parsellerden elde edilmiştir» Bu da özellikle çift halka öncesi dönemde olmuştur. 7. Farklı uygulama dönemleri ile farklı dozların başak boyu üzerine etkisi olmamıştır. 8. Çift halka döneminde yapılan yabancı ot öldürücü kimyasal uygulamasında hardal bitkisi ölmesine rağmen, papatya bitkisi çok fazla etkilenmemiştir. 10. Çift halka öncesi ve çift halka döneminde yapılan yabancı ot öldürücü kimyasal uygulamasının bütün dozları yabancı otlar üzerine etkili olmasına rağmen, geç yapılan uygulamalar da bu etki azalmıştır.Ill ABSTRflKT Bu araştırma; Katea-I ekmeklik buğday çeşit indeb apex gelişme dönemlerine göre farklı dönem ve doslardaki yabancı ot öldürUcü kimyasalların verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır,, Bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulan bu deneme; parsel dane verimi, M-2 de başak sayısı, başakta dane sayısı, 1000 dane ağırlığı, bitki boyu, başak boyu, başakta başakçık sayısı ve farklı yabancı ot öldürücü kimyasal uygulama dönemleri ile farklı dozların interaksiyoniarı incelenmişt ir*
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis Investigations On Effects Of Herbicide Applications In Relation To ftpex Development On Grain Yield And Yield Components In Kate A-I Bread wheat Niyazi Aslancan The University Of Thrace Institute Of Science Department Of Field Crops Advisors Assoc. Prof. Dr. Kayhan Z. Korkut 1991, Pages 50 Jury s Prof. Dr. ibrahim Atakişi Prof. Dr. Murat Altın Doç. Dr. Kayhan Z. Korkut This study was carried out at experimental field of Tekirdağ' Agricultural Faculty in 1988-1989 in order to investigate the effect of herbicide applications in relation to apex development on grain yield and yield components in Katea-I bread wheat. Results obtained from applications of 6 different herbicide levels in 4 different times against to exclusively broad leaved annual weeds were summarised below; Double ridge stage betveen vegetative primordium and begining of shoot apex development was determined the most suitable herbicide application time. The highest grain yield was obtained from the plots in which herbicide application were made at double ridge stape of seedling wheat plant. There is no significant difference between effects of herbicide applications made at vegatative stage and at double ridge stage regarding number of spikes per sguare meter. The most number of spikes per square meter was observed at these stages. Effect of the different herbicide levels on grainyield was found be insignificant in spite of the effect of application time was significant» The most corresponding herbicide appl icat ional level was found to be ££0 cc\da for number of grains per spike» No significant effct of herbicide applications was observed on thousand kernel weight» The highest average plant hight was obtained from the plots in which herbicide was not applied. This stiuati on was properly observed prior to double ridge stage» Insignificant difference between effect of different herbicide application times and different dosage levels on spike lenght was found» Herbicide applications made at double ridge stage killed all weeds» Late applications of herbicides killed fully the wild mustard but not camomile» Grain yield decreased due to late herbicide applications. fill dosage leveles applied prior to double ridge stage and at double ridge stage were found to be affected in controlling weeds, although this not in late applications»yi ABSTRACT This study was carried out in order to investigate the effects of herbicide applications in 6 different times and in 4 different dosage levels on grain yield and yield corapenents in katea-l bread wheat. Experiment was laid out insplit plot design. Plot grain yield, number of spikes per square met er, number of grains per spike, thousand kernel weight, plant height, spike lenght, number of spikel ets per spike and the interaction between the herbicide application times and levels were tested.