Sazlıderenin kimyasal kirlenmesinin incelenmesi
- Tez No: 39077
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ DOĞAN EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırma, Sazlıdere'nin kaynağından itibaren Olmuksa Fabrikası çıkışına kadar kimyasal kirlenme açısından analiz amacı ile ya pılmıştır. İnceleme Temmuz 1989 ile Nisan 1990 arasını kapsayıp, analiz ler belirli zaman aralıklarında periyodik olarak yapılmıştır. Araştırmalar Sazlıdere'nin kaynağından Tekst iplik Fabrikasına kadar temiz olarak geldiği, Tekstiplik Fabrikası at ıksuyuoun dereyi bir miktar kirlettiği, Olmıicsa Fabrikası atıkstjyunum ise deredeki doğal bayatı tamamen ortadan kaldıracak oranda kirlettiği görülmüştür. Olmuksa Fabrika çıkışından Meriç nehrine dökülene kadar, Sazlıdere'den bahçe, tarla, çeltik ve hayvan sulanması için yararlanma olanağı kalmadığı} nehir kıyısında bulunan Tayakadın, Karakasım, Orhaniye, Elcili, Doyran köylülerine de ifade edilmektedir. İnceleme ve gözlemlerin sonucu bu Dereyi kirleten Fabrikaların acil olarak arıtma tesisi yapmaları ve çalıştırmaları gereğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II Sm.Q.IAEY This research has been carried out for the evaluation of the chemical pollution of the SAZLIDEEE river near Edirne/Türkiye. It co vers the area from the source to the near proximity of the discharge line of the Olmuksa Plant* Experiments coyer the period of the July 1989 to April 1990. Periodic analysis are made during this period and pollution parameters are followed. Results show that the river is relatively clean from the sour ce to the Tekst iplik discharge. It is observed that this discharge at Tekstiplik is not polluting the river at a great extend, hut after the discharge of the Olmuksa Plant, the fiver is inimaginably polluted. After the discharge of Olmuksa, the river is so polluted that the aqu atic life is totally destroyed and agricultural and domestic use of the river is completely impossible. The pollution of the river continues till it concludes to Meriç river. Results of this investigation indicate that immediate steps are to he taken from the plants, discharging to Sazlxdere to construct purification systems, so that the pollution of the river is prevented.