Termokromizm
- Tez No: 39078
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Termokromizm bir bileşiğin ısıtıldığında yada soğutulduğunda renginde meydana gelen tersinir bir değişmedir. Erime noktası cihazında bileşiklerin zamana karsı ısınma ve soğuma sıcaklıkların tayini ile elde edilen değerlerden yararlanılarak CoCl2.6H20, r“(CH3CH2)2NH2”|2CoCl4, Cu2HgI4, AggHgl^, | Co(NH3>5Cl~f CI 2, Co(Py)2Cl2 bileşiklerinin hısteresis eğrileri çizilmesiyle termokromik renk değişiminin alt ve üst sıcaklık sınırlan bulunmuştur. CoCl2.6H20, (CH3CH2)2NH2~LcuCl4 ve CUgHgl^'ün UV spektrumları alınarak Co(H20)g * nin görünür bölge absorbsiyon bantlarından okta- hedral ve tetrahedral alandaki ligand alan stabilizasyon enerjileri he saplanmıştır. (CH_CH2)2NH2 2CuC^4 ve Cu2HgI. görünür bölgede absorb siyon bantı vermemişlerdir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Termochromism is the reversible change of the color of a compound when it is heated or cooled. By utilizing the values which were obtained by determination of heating and cooling temparature of the compounds in certain times by melting point opparatus, we drow.the hysteressis graphics of the compounds of CoCl2.6H20, |İCH3CH2)2NH2"|2CUC14I Cu2HgI4, Ag2HgI4, [co(NH3)5Cllci2> Co(Py)2Cl2. The ligand field stabilization energies of CoCl2.6H.,0, [*(CH3CH2)2NH27[2CuCl4, Cu2HgI4 and [co(H20)6~jt2 in octahedral and tetrahedral field were calculated by using UV-visible region. The compounds of (CH_CH_)2NH2 LCuCK and Cu2HgI4 gave no absorbsion band there.