Koyunlarda haemonchus contortus'un moleküler karakterizasyonu ve benzimidazol dirençliliğinin moleküler olarak araştırılması
Molecular characterization of haemonchus contortus in sheep and molecular investigation of benzimidazole resistance
  1. Tez No: 390833
  2. Yazar: ZUHAL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Kayseri yöresinde koyunlarda Haemonchus contortus'un moleküler prevalansı ve karakterizasyonu ile benzimidazol dirençliliğinin moleküler olarak araştırılması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 2012-2013 yılları arasında Kayseri'nin İncesu, Erkilet ve Bünyan ilçelerinde çeşitli koyunculuk işletmelerinde toplam 300 baş akkaraman ırkı koyundan tekniğine uygun olarak dışkı örneği toplanmıştır. Toplanan dışkılar çinko sülfat flotasyon yöntemi ile mikroskobik olarak parazit yumurta/ookistleri yönünden incelenmiştir. Konvansiyonel dışkı muayenesi sonucunda, incelemesi yapılan koyunların 244'ü (%73,2) çeşitli parazit yumurta ve/veya ookistleri yönünden pozitif bulunmuştur. En yaygın türler %48,3 ile Trichostrongylid tip etkenler belirlenmiş bunu sırasıyla %36,7 ile Marshallagia sp., % 28,3 ile Eimeria sp., %14,3 ile Nematodirus sp., %4,3 ile Moniezia sp. ve %1.7 ile Trichuris ovis izlemiştir. Trichostrongylid türlerle enfekte koyunlarda gram dışkıdaki yumurta sayısı (EPG) ortalama 120,3±53,5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the molecular prevalence and characterization of Haemonchus contortus and as well as benzimidazole resistance in H. contortus populations in sheep from Kayseri and vicinity. For this aim between 2012 and 2013 feces samples were techniqually collected from totally 300 Akkaraman sheep raised in several sheep farms in İncesu, Erkilet and Bünyan districts of Kayseri. Collected feces samples were analyzed by zinc sulfate flotation technique in order to investigate the parasite eggs/oocysts under light microscope. 244 (73.2%) out of examined sheep were found to be positive with several parasite eggs and/or oocysts. Trichostrongylids were found to be the most prevalent species with the raito of 48.3% and this ratio was followed by Marshallagia sp., Eimeria sp., Nematodirus sp., Moniezia sp. and Trichuris ovis with the ratios 36.7%, 28.3%, 14.3%, 4.3% and 1.7%, respectively. The mean egg per gram of feces (EPG) value in sheep infected with trichostrongylids was determined as 120.3±53.5.