Tekrarlayan tedavilerde çözücü kullanımın apikaldan taşan debris miktarı üzerine etkisi
The amount of solvent you use in the treatment of recurrent overflowing the effect on the spiral of debris
- Tez No: 390832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kök kanal dolgu patları (AH Plus, Tubli-Seal) ve guta-perka ile yapılmış kök kanalı dolgularının yenilenmesinde farklı pat çözücüleri (Resosolv, Endosolv E) ve guta-perka çözücü/yumuşatıcısının (Guttasolv) kullanımının, apikalden taşan debris miktarı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 90 adet, yeni çekilmiş, alt santral ve lateral insan dişi kullanıldı. Dişler Resiproc #25 .08 NiTi eğe sistemi ile şekillendirildi. Örnekler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=15). Grup 1, 2 ve 3, Ah Plus kanal patı ve guta-perka, Grup 3, 4 ve 5 ise Tubli-Seal kanal patı ve guta-perka ile soğuk lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu. Dişler etüvde %100 nemli ortamda ve 37 ºC'de 2 ay bekletildi. Daha sonra bütün örnekler Myes and Montgomery'nin tarif ettiği debris toplama şişe sisteminin bir değişkesine yerleştirildi ve kanal dolguları Protaper Retreatment eğeleri kullanılarak söküldü. Söküm işlemi sırasında çözücü olarak Grup 1'de Resosolv, Grup 4'de EndoSolv E, Grup 2 ve 5'de ise GuttaSolv kullanıldı. Kontrol grupları Grup 3 ve 6'da ise çözücü kullanılmadı. Kanal dolgusunun sökülmesinden sonra Resiproc #40 .06 NiTi eğe sistemi ile son şekillendirme yapıldı. İşlem sırasında yıkama için örnek başına 20 ml distile su kullanıldı. Boş ağırlığı daha önce tartılmış olan cam şişeler, içerisindeki sıvının buharlaştırılması için 5 gün boyunca 68 0C'ki etüv içerisinde bekletildi. İki ölçüm arasındaki fark taşan debris miktarının ağırlığını ifade etmektedir. Ayrıca kök kanal dolgusunun sökülmesi ve kök kanalının tekrar şekillendirilmesi sırasında geçen süre kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the weight of apically extureded debris in retreatment of root canals filled with different root canal sealers (AH Plus, TubliSeal) and gutta-percha with diffent solvents (Resosolv, EndoSolv E, GuttaSolv). In our study, 90 freshly extracted, human mandibular santral and lateral teeth were used. All teeth was preaperad with Resicroc #25 .08 NiTi system. All specimens were randomly divided into 6 groups (n=15). In Group 1,2 and 3, root canals were filled with AH Plus sealer and gutta-percha and in Group 4,5 and 6, root canals were filled with Tubli-Seal sealer and gutta-percha using cold lateral condensation technique. All specimens were stored in 100% humidity and 37 °C for 2 months. Then all teeth were placed into the glass bottle system which was the modification of the system that Myers and Montgomery had described. All root canal fillings were removed with Protaper Retreatment NiTi system. During retreatment procedure, in Group 1 Resosolv, in Group 4 Endosolv E, and in Group 2 and 5 Guttasolv were used as solvent. In control groups (Group 3 and 6) no solvent were used. After removing root canal fillings, Resiproc #40 .06 were used for final preparation. 20 ml distilled water were used for each specimen. All the pre-weighted glass bottles were stored in an incubator at 68 0C for 5 days to evaporate the moisture before weighing the dry debris. Also time passed during retreatment and final preaperation periods were recorded. The weight of the extracted debris results showed that in AH Plus groups, there were stastitically difference. In Tubli-Seal groups, there were statistically difference between Group 4 and 5-6. Time results showed that in AH Plus groups, the shortest results were in Group 1, than 2 and 3. In Tubli-Seal groups the shortest results were in Group 4, than 5 and 6.