Koyunlarda embriyo aktarımı
Embryo transfer in sheep
- Tez No: 5915
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOYUNLARDA EMBRİYO AKTARIMI Gürsel DELLAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1989, Sayfa: 182 Jüri: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof. Dr Ayhan ELİÇİN Prof.Dr.Mustafa KAYMAKÇI Bu çalışmada, koyunlarda embriyo aktarımını oluşturan aşamaların ve bu aşamalarda uygulanan yöntemlerin geniş bir özeti verilmiştir. Koyunlarda embriyo aktarımı; verici ve taşıyıcı hayvanların seçimi, verici ve taşıyıcıların senkronizasyonu, vericinin süperovulasyonu,. vericinin tohumlanması, embriyoların toplanması, embriyoların morfolojik ve işlevsel özelliklerinin değerlendirilmesi, embriyoların saklanması ve embriyoların aktarımı aşamalarından oluşmaktadır. Dünyadaki koyun embriyo aktarımına ve aktarımı oluşturan aşamalara ilişkin araştırmaların da derlendiği çalışmada ayrıca koyunlarda embriyo aktarımının sorunları ve buna bağlı olarak ete bu tekniğin Türkiye koyunculuğunda uygulamaya aktarılabilme olanakları tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Koyun, süperovulasyon, kızgınlık senkronizasyonu, vericilerin tohumlanması, embriyoların toplanması, embriyoların saklanması, embriyoların «aktarımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EMBRYO TRANSFER IN SHEEP Gürsel DELLAI university of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1989, Page: 182 Jury: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Prof.Dr.Mustafa KâYMAKÇI In this thesis, an extensive summary of the stages of embryo transfer in sheep and the methods used in these stages were given. In sheep the embryo transfer is consisted of the following; selection of donors and recipient animals, the synchronization of animals, the super ovulation and insemination of donors, recovery of the embryos, the evaluation of the morp hological and functional properties of the embryos, the storage of embryos and the transfer of the embryos. In addition to the review of the literatüre related to the investigations om the embryo transfer and the stages of the transfer procedures in sheep, the prob lems of the embryo transfer studies and the possibi lities of the use of this technique in sheep breeding studies in Turkey were disscussed. KEY WORDS: Sheep, superovulation, synchronization of estrus, insemination of donors, recovery of embryos, storage of embryos, transfer of embryos.