İnanlı tarım işletmesi doğal meralarında tepe ve yamaç yörelerin verim ve vegetasyon yapıları
  1. Tez No: 39084
  2. Yazar: ENVER KIRIMLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırma Tekirdağ-Muratlı ilçesinin 3 km. Kuzeyinde bulunan inanlı Tarım İşletmesi tabii mer'alarında 1989- 199^ yıllarında yürütülmüştür. Araştırma da yabancı ot mücadelesine yönelik biçme ile mevcut bitkilerin daha iyi gelişmesini sağlayan gübreleme gibi ıslah işlemleri ile bunların kombinasyonunun tepe ve yamaç konumlarındaki doğal mer'anın verim ve vegetasyonları üzerine etkileri incelenmiştir. Tabii mer'anın tepe ve yamaç yöneylerinin verimleri yeşil yem ve kuru ot üzerinden saptanmıştır, Aynı zamanda vagetasyonun botanik kompozisyonu iki farklı yöntemle belirlenmiştir. Denenme 1989-1990 yılları arasında yürütülmüş olup gübrelemede B.A.P. gübresi kullanılmıştır. Bu gübre deneme süresince ilki 22 Kasım 1989 tarininde ve ikincisi 27 Mart 1990 tarihinde olmak üzere parsellere 10 kg N/da hesabı ile uygulanmıştır. Araştırmada yabancı otlarla mücadeleye yönelik biçme işlemi 24 Kasım 3 Aralık ve 10 Aralık 1989 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. l) farklı ıslah işlemleri uygulanan doğal mer'anın tepe ve yamaç konumlarının yeşil yem ve kuru ot verimleri arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Ancak yamaç konumunun kuru ot verimi % 99 oranında daha fazladır.II 2) Loğal met-8 a tun farklı konumları üzerine uygulanan değişik ıslah işlemlerinin yeşil yem ve kuru ot verimleri u- zerindeki etkileri önemli derecede farklı olmuştur. 3) Doğal mer'anın tepe konumunda yeşil yem ve kuru ot veriminin en yok arttıran ıslah işlemi biçme ve gübreleme kombinasyonudur, fakat yapılan A.O.F. testi neticesinde ıslah işlemleri uygulanmış parseller ile kontrol parsellerinin yeşil yem ve kuru ot verimleri arasında bir fark olmadığı görülmüş ve hepsi aynı grupta yer almıştır. 4}.Biçmenin mer'a ıslahındaki eskisi çok düşük sevi yede kalmıştır. Nitekim doğal mer'anın tepe ve yamaç konumlarının her ikisinde de yapılan A.Ü.F testi neticesinde kontrol parselleri ile aynı grupta yer aldığı görülmüştür. 5) Doğal mer'anın yamaç konumunda yeşil yem ve kuru ot verimini en çok artıran ıslah işlemi biçme ve gübreleme kombinasyonudur. İki ıslah işleminin kombinasyonunda en etkili ıslah yöntemi ise gübrelemedir. ıshal yöntemi yeşil yem üretimi bakımında yamaç konumu tepe konumundan kontrol parsellerinde %87 biçme uygulanan parseller de %43» gübrelenen ve biçme + gübreleme iş lemlerinin uygulandığı parsellerde ise ?&115 daha verimlidir. 7 ) Doğal mer'anın tepe ve yamaç konumlarının her ikisinde de gübreleme uygulanan parseller daha erken hasatı olgunluğuna erişmişlerdir. B) Kontrol ve ıslah işlemi uygulanmış mer'a parsellerinin.de buğdaygil familyasına ait bitki türleri dominant ı durumdadır.III 9) Doğal mer'a üzerinde türlerin mercanın verimine ağırlık olarak katılma oranına ve olup yöntemine göre mer'a vegetasyonun botanik kompozisyonunu tesbit amacıyla yapılan uygulamalar neticesinde iki yöntemin de sonuçları arasında yakınlık tesbit edilmiştir. 10) Tepe ve yamaç konumundaki doğal mer'alarda yabancı otlarla mücadele amacıyla biçme ile diğer familyalara ait bitki oranları azalmış, Buğdaygil ve baklagil oranları da artmıştır. 11 ; Buğdaygil oranını en fazla artıran uygulama biçme + gübreleme korabinesi olmuştur. 12) Doğal mer'anın tepe yoneyindeki kontrol parsellerinin bitki ile kaplı olanı %67,6, yamaç yöneyinin kontrol parsellerinin bitki ile kaplı olanı ise yoJ8,6 olarak tesbit edilmiştir. 13; Doğal mer'anın her iki konumunda 'da uygulanan farklı ıslan işlemlerinin bitki ile kaplı olan üzerine etkileri istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was conducted during 1989 I99U years at natural pastures of İnanlı Agricultural J?arm which is three kilometers away of Muratlı town in xekirdag. In. research it was investigated, the effects of cutting and fertilizers on weeds and their interaction on natural pasture yield and botanical composition on hills and slopes. Parage and dry hay yield on sides of hills and slopes innatural pasturecwere obtained. Botanical composition was determined with two different methods as well. In the experiment the D.A.P fertilizer was used. The fertilizer was applied twice as 10 kg/ da U, first application was on 22 November, 1989 and the second one on 27 March 199P The cutting of weed was on 24 November, 3 December and 10 December 1989. Experimental results were summarized as bellow. 1. borage and dry hay yields obtained on hills and slopes were not significant statistically in different methods applied to the natural pasture. But dry hay yield of slope was more at the rate of % 99. 2. The diffrent breeding methods were significantly influenced the forage hay yield in diffrent location of natural pasture. 3. Forage and dry hay yield on hill site location were considerable increased by combination cutting and fertilizer application. But according to the LSD test, there was no difference between breeding plots and control plots for forage and dry hay yield. 4. The cutting did not significantly influence the breeding of pasture. The hill slope and control plats were in the same grup. 5. îorage and fodder yield of slope location in natural pasture increased mostly with the combined application of cutting ana fertilizer. The most effective improved methodwas the application of fertilizer. 6. 'i!he slope site of natural pasture produced % 87 more than the hills of natural pasture for the control plots % 43 for cut plots % 1X5 for the fertilized and fertilized * cut plots. 7. Fertilized plots on the hill and slope locations of natural pasture natured earlier for the harvest. 8. At control and improved pasture plots the plant species which were related to wheat grass family were dominet 9. Up to the lup process and the weight proportion of the species of the natural pasture for the pasture yield were similar according to the result of applications which was made for the determination of the botanic compositions of pasture vegetation. 10. The plant percentages of other families decreased by cutting for the weed control but wheatgrasses and legumes proportion increased on the hill and slope of natural pasture 11. The wheatgrass percentage increased mostly by cutting + fertilezer combination. JL2. The control plots of natural pasture on the hill side had an area of % 67.6 covered by plants, slope sides had % 78.6. L3. I'he effect of the different improvement methods which applied on two sides on the area covered by plants was not statistically significant.