Çapraz kapanış hastalarında yüz ve damak asimetrisinin üç boyutlu görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of face and palate asymmetry in cross-bite patients using three dimensional imaging method
  1. Tez No: 390849
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANCAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı tek taraflı çapraz kapanış, çift taraflı çapraz kapanış ve sağlıklı bireylerden oluşan üç grupta yüz ve damak asimetrilerinin değerlendirilmesidir. Her grupta 35 çocuk olacak şekilde, tek taraflı çapraz kapanış (18 erkek, 17 kız, ortalama 14,2 ± 1,4 yaş), çift taraflı çapraz kapanış (18 erkek, 17 kız, ortalama 14,5 ± 1,6 yıl), sağlıklı birey (16 erkek, 19 kız, ortalama 14,5 ± 1,5 yıl) grupları oluşturuldu. Üç boyutlu yüz görüntüleri iki farklı 3dMDvultus (3dMD TM, Atlanta, GA, ABD) ve RapidForm 2006 (INUS Teknoloji, Seul, Güney Kore) yazılım ile işlendi ve analizler yapıldı. Simetrik yüz elde etmek için bir ayna görüntüsü oluşturularak gerçek yüz görüntüsü üzerine çakıştırma işlemi yapıldı ve ideal midsagital düzlem tespit edildi. Gerçek yüz görüntüsü, tespit edilen midsagital düzlem kullanılarak sağ tam yüz ve sol tam yüz olacak şekilde iki parçaya ayrıldı. Ortalama uzaklık ve RMS sapması (asimetri derecesi) tüm yüz bölgelerinde tam yüzler kullanılarak ölçüldü. Örtüşme yüzdesi (simetri) 0,5 mm - 1 mm ve 2 mm sınırlarında değerlendirildi ve renk diyagramlarında gösterildi. Yüz asimetrisini değerlendirmek için parametrik olmayan Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Alçı modellerde damak yüzey alanı, örtüşme yüzdeleri (damağın simetrisi) değerlendirildi ve parametrik ANOVA ve post-hoc Bonferroni testleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate facial and palatal asymmetry in three groups of children with a unilateral crossbite, bilateral crossbite and the other with healthy subjects. Groups consisted of 35 children with a unilateral posterior crossbite (18 males, 17 females, mean age 14,2 ± 1,4 years), bilateral crossbite (18 males, 17 females, mean age 14,5 ± 1,6 years), and healthy subjects (16 males, 19 females, mean age 14,5 ± 1,5 years). Three-dimensional facial images were processed and analyzed using two different 3dMDvultus (3dMD TM, Atlanta, GA, USA) ve RapidForm 2006 (INUS Technology, Seoul, Korea) software. A mirror image was generated and superimposed on the original image to create a symmetric face and establish the ideal midsagittal plane. Original face divided into 2 part using established midsagittal plane and 2 total faces generated, one with a right total face and the other left total face. Average distance and RMS deviation of all parts of the faces were measured using total faces. Percentage of overlapping (symmetry) assesed at tolerance level 0,5 mm – 1 mm and 2 mm and presented with color diagrams. Non-parametric Kruskal-Wallis tests were used for data analysis to assess facial asymmetry. Palatal surface area, percentage of overlapping (symmetry of the palatal vault) were evaluated using dental casts and compared using parametric ANOVA and post-hoc Bonferroni tests. A p value of less than 0,05 was considered as statistically significant.