Ortognatik cerrahi uygulamalarının planlanmasında ve değerlendirilmesinde farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of different methods for evaluation and planning of orthognatic surgery treatment
- Tez No: 390854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızda iskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip ve çift çene ortognatik cerrahi tedavi görmüş vakalarda konvansiyonel yöntem, iki boyutlu Dolphin Imaging ve üç boyutlu SimPlant Master programları ile yapılan yumuşak doku öngörü profili, tedavi sonu lateral sefalometrik radyografi profili ile karşılaştırılmıştır. Aynı hasta grubunun tedavi öncesi ve tedavi sonrası yumuşak doku değişiklikleri değerlendirilerek, sınıf III çift çene cerrahi hastalarında yumuşak-sert doku takip oranları belirlenmeye çalışılmıştır. Yaşları 18 ile 50 arasında değişmekte olan (ort 23,68±7,14 yıl) 10 bayan, 10 erkek toplam 20 iskeletsel sınıf III vakanın cerrahi öncesinde alınan lateral sefalometrik radyografileri ile KIBT görüntüleri üzerinde üç farklı öngörü yöntemi ile cerrahi öngörüleri yapılmış ve tedaviden en az 6 ay sonra (ortalama 11,5±6,77 ay) alınmış lateral sefalometrik radyografilerdeki profilleri ile kıyaslanmıştır. Aynı bireylerin cerrahi öncesi ve sonrası profil görüntüleri yumuşak-sert doku takip oranları açısından da karşılaştırılmıştır. Metot hatasını belirlemek için 10 hastaya ait tüm çizim ve ölçümler 3 hafta sonra tekrarlanmıştır. Verilerin analizi R 3.1.1.
Özet (Çeviri)
Soft tissue profile prediction after double jaw orthognathic surgery was compared between conventional method, two dimensional Dolphin Imaging and three dimensional SimPlant Master programmes with post-op profiles in skeletal class III patients in this study. Also soft to hard tissue ratios was determined for skeletal Class III patients who underwent bimaxillary orthognathic surgery. 20 skeletal class III patients (10 women, 10 men), were included in this study whose ages ranged from 18 to 50 years (mean 23,68 ± 7,14 years). Prediction was made with three methods in pre-op lateral cephalometric radiographs and CBCT images and then compared with post-op lateral cephalometric radiographs that taken at least 6 months after treatment (mean 11,5 ± 6,77 months). In addition, these patients' pre and post-op lateral cephalometric radiographs were evaluated to determine soft to hard tissue ratios. Method error was determined by redigitizing 10 patients' measurements 3 weeks after initial digitization. R 3.1.1.