Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde akut alevlenme sonrası tens uygulamasının solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of tens application after acute exacerbation on respiratory functions, exercise capacity, and life quality of patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 390855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ZİNCİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Stabil durumdaki kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerde TENS'in solunum fonksiyonlarını ve egzersiz kapasitesini arttırdığı, dispneyi azalttığı bilinmektedir. Ancak alevlenme döneminde etkilerine ilişkin bilgi oldukça sınırlıdır. Bu araştırma, KOAH alevlenmesi sonrası TENS uygulamasının solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Randomize, tek kör, plasebo kontrollü çalışma olarak yapılan bu araştırma, Ağustos 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında“KOAH alevlenmesi”tanısı alarak göğüs hastalıkları servisine yatan, TENS grubunda 41, plasebo grubunda 41 olmak üzere 82 birey ile gerçekleştirilmiştir. Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler solunum fonksiyon testi, Medical Research Council (MRC) Dispne Skalası, altı dakikalık yürüme testi, Borg Dispne ve Yorgunluk Skalası, St. George Solunum Anketi kullanılarak toplanmıştır. Gönüllülerin Dingchuan ve Lung yedi akupunktur noktalarına haftada yedi gün/ 45 dk toplam 20 seans TENS uygulaması yapılmıştır. Plasebo grubunun kullandığı TENS cihazında, cihazın çalıştığını gösteren lamba yanmasına rağmen akım çıkışı olmamıştır. Hastanede başlanan uygulamaya taburculuk sonrası hastanın evinde devam edilmiş, evdeki uygulama araştırmacının gözetiminde hasta/ hasta yakınlarınca yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon Testi, Spearman Korelasyon Analizi, Cochran's Testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda, TENS grubundaki bireylerde ilk izleme göre FEV1'de 21mL- %19.51, FVC'de 24 mL- %15.84, IC'de 27 mL- %22.03 artış olduğu (p0.05). Yapılan TENS uygulamasının günlük hayatta yaşanılan dispnede önemli düzeyde azalma sağladığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In patients with stable chronic obstructive pulmonary disease (COPD), TENS has been known to improve respiratory functions, exercise capacity, and decrease breathlessness. However, information about the effect of use of TENS on acute execerbation stage is quite limited. This study was conducted to determine the effects of TENS application after acute exacerbation on respiratory functions, exercise capacity, and life quality of patients with COPD. The study as a randomized, single blind, placebo controlled was carried out between August 2013 and May 2014 with 82 people in total consisted of 41 people in placebo group and 41 people in TENS group who were hospitalized with a diagnosis of COPD exacerbation. The approval of The Clinical Board of Ethics and the written informed consent of the inviduals were obtained. The data was gathered by the researcher by using respiratory functional test before and after application, Medical Research Council (MRC) Dyspnea Scale, six-minute walk test, Borg Dyspnea and Fatigue Scale and St. George Respiratory Questionnaire. TENS was applied to Dingchuan and Lung seven acupuncture points of all individuals in the subject groups seven days in the week/ 45 minutes per day total of which was 20 seance. However in placebo group, there wasn't an electrical output although the output light continued to indicate a signal that the TENS device was active. The application started at the hospital by the researcher was sustained in the house of the patient after the discharge by the patient/ patient relatives with the observation of the researcher. At the end of the study, according to the first observation, in TENS group it was seen that there was a significant rise in FEV1 21mL- 19.51%; in FVC 24 mL- 15.84%; in IC 27 mL- 22.03% (p0.05).