Çift çene ortognatik cerrahi ile tedavi edilmiş iskeletsel sınıf III hastaların tedavi sonrası yumuşak doku değişikliklerinin ve yüz çekiciliğinde altın oranın etkisinin fotometrik olarak değerlendirilmesi
Photometric evaluation of post-treatment soft tissue changes and the effect of golden ratio on facialattractiveness in skeletal class III subjects treated with double jaw surgery
  1. Tez No: 683935
  2. Yazar: NİSA ILDIZ ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TUBA ALTUĞ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ortognatik cerrahi ile tedavi edilen bireylerin tedavi sonu yumuşak dokularında oluşacak değişikliklerle birlikte yüz estetiğinde önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, çift çene ortognatik cerrahi ile tedavi edilmiş bireylerin tedavi başı ve tedavi sonu fotoğraflarının üç farklı grup (ortodonti uzmanları, diş hekimliği öğrencileri ve meslek dışı bireyler) tarafından estetik açıdan değerlendirilmesi sonucu altın oran ile estetik skorlar arasındaki ilişkinin ortaya konması, estetik değerlendirmede yaş ve cinsiyetin etkisinin araştırılması ve çift çene ortognatik cerrahi uygulamalarının estetik açıdan tedavi başarısının araştırılmasıdır. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortognatik cerrahi öncesi ortodontik tedavileri, cerrahi hazırlıkları ve planlamaları aynı ortodonti ekibi tarafından ve çift çene cerrahileri Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda aynı cerrahi ekibi tarafından gerçekleştirilmiş olan iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip 48 birey (25 erkek, 23 kadın) dahil edilmiştir. Dahil edilen bireylere ait cephe ve profil fotoğrafları 100 ortodonti uzmanı, 96 diş hekimliği öğrencisi ve 78 meslek dışı birey olmak üzere toplamda 247 katılımcı tarafından 1 ile 10 arasında değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin tedavi öncesi ve sonrası sefalometrik değerleri arasındaki farklar, fasiyal oranlardaki değişim ve meslek gruplarının estetik skorları arasındaki farklar bağımlı gruplar t-testi ile, fasiyal oranlar ile altın oran arasındaki ilişkiler tek örneklem t-testi ile, estetik skorlar ile yaş arasındaki ilişki basit doğrusal regresyon analizi ile, cinsiyet arasındaki ilişki bağımsız gruplar t-testi ile ve fasiyal oranlar ile estetik skorlar arasındaki ilişki ise nokta çift serili korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. SNA, Nperp-A, ANB ve Nasolabial Açı ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış; SNB, Nperp-Pog, GoGn/SN, Occ/SN, Ans-Me ve Labiomental Açı ölçümlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı azalış gözlenmiştir. Tedavi sonunda fasiyal oranlardan B, G, I, J ve O artarken; H, K, L ve P oranları azalmıştır. Ortodonti uzmanlarının kabul edilebilirlik aralığı en geniş bulunurken; meslek dışı bireyler en düşük skorları vererek en eleştirici grup olduğu gözlenmiştir. Estetik skorlar ile yaş arasında zayıf fakat pozitif yönde bir korelasyon bulunmuş, ancak değerlendiricilerin cinsiyetleri ile estetik skorları arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Fasiyal oranlar ile estetik skorlar arasındaki ilişki incelendiğinde tedavi başında 19 orandan 6'sında (B, H, I, O, P ve S) ve tedavi sonunda ise 9'unda (A, B, C, F, G, J, K, L ve Q) negatif yönlü korelasyon gözlenmiştir. Başka bir ifadeyle belirtilen fasiyal oranlar altın oran değerinde yaklaştıkça verilen estetik skorlar da artmıştır; ancak bu artış yalnızca tedavi başındaki değerlendirmeler için P ve S oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Nasolabial ve labiomental açı ölçümleri ile estetik skorlar arasındaki ilişki incelendiğinde, her iki değer norm değerinde yaklaştıkça estetik skorlar artmıştır ancak nasolabial açı ve labiomental açı ile estetik skorlar arasındaki bu korelasyon istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç olarak, ortognatik cerrahi planlamalar sırasında altın oran, diğer köklü tedavi planlama yöntemleri ile planlamalar gerçekleştirildikten sonra yardımcı bir araç olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Facial esthetics of individuals treated with orthognathic surgery are significantly affected by the soft tissue changes at the end of the treatment. The aim of this thesis is to reveal the relationship between golden ratio and facial attractiveness as a result of esthetic evaluation of the photos of the patients treated with double jaw orthognathic surgery by three different groups (orthodontists, dentistry students and laypeople). The study also aims to investigate the effect of age and gender on esthetic perception and reveal the success rate of double jaw orthognathic surgery in terms of esthetic. 48 individuals (25 males, 23 females) whose orthodontic treatments, surgical preparations and orthognatic surgeries were performed by the same orthodontic and surgical teams in Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics and Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery. Front and profile photographs of the subjects were evaluated between 1 to 10 by a total of 247 participants, including 100 orthodontists, 96 dentistry students and 78 lay people. In the analysis of the data, dependent samples t-test was used to analyze the differences between pre-treatment and post-treatment cephalometric values of the individuals included in the study, the changes in facial proportions and the differences between the esthetic scores of the groups. The relationship between the facial proportions and golden ratio was analyzed by one sample t-test and the relationship between the aesthetic scores and age was analyzed by simple linear regression analysis. Independent samples t-test was used to analyze the effect of gender on esthetic scores The point-biserial correlation coefficient was used to examine the relationship between facial ratios and esthetic scores. Statistically significant increase in SNA, Nperp-A, ANB and Nasolabial angle and statistically significant decrease in SNB, Nperp-Pog, GoGn/SN, Occ/SN, Ans-Me and Labiomental angle was observed. At the end of the treatment, the facial ratios B, G, I, J and O increased while H, K, L and P ratios decreased. While the orthodontist evaluated a wide range of facial ratios acceptable, laypeople showed to be the most critical group, giving the lowest scores. A weak but positive correlation was found between aesthetic scores and age, but no correlation was found between the gender of the evaluators and the aesthetic scores. When the relationship between facial proportions and esthetic scores was examined, for the pre-operative photographs 6 out of 19 ratios (B, H, I, O, P, and S) and for the post-operative photographs 9 ratios (A, B, C, F, G, J, K, L and Q) showed negative correlation. In other words, as the stated facial ratios approached the golden ratio, the esthetic scores also increased. However, this increase was found to be statistically significant only in the P and S ratios for the evaluations at the beginning of treatment. When the relationship between nasolabial and labiomental angle and aesthetic scores was examined, aesthetic scores increased as both values approached the norm value, but this correlation between nasolabial and labiomental angle and aesthetic scores was not statistically significant. As a result, during orthognathic surgery planning, the golden ratio can be preferred as an auxiliary tool after planning with other well-established treatment planning methods.