Mide kanserlerinde BRMS1 gen ekspresyonu ve prognostik faktörler ile ilişkisi
Expression of BRMS1 in gastric cancers and its relation with prognostic factors
  1. Tez No: 390858
  2. Yazar: KEMAL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Metastaz supresör genler ortotopik tümör büyümesini etkilemeksizin metastaz inhibisyonu yapan genlerdir. BRMS1 metastaz supresör gen ailesinin yeni üyelerindendir ve meme kanseri hücre serilerinde antimetastatik etkisinin gösterilmesiyle tanımlanmıştır. Melanom, akciğer kanserleri, over kanserleri gibi farklı organ tümörlerinde bu genin ekspresyonu çalışılmıştır. Gastrointestinal kanserlerde BRMS1 ile ilgili sınırlı veriler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, mide kanserlerinde ve normal mide dokularında BRMS1 gen ekspresyonu değerlendirildi. Yirmibeş non-metastatik mide kanseri, 25 metastatik mide kanseri ve 12 normal mide dokusunda real-time PCR analizi ile gen ekspresyonu incelendi. BRMS1 gen ekspresyonu ile nodal metastaz, histolojik diferansiyasyon, tümör evresi, tümör invazyon derinliği, tümör histolojik alt tipi, vasküler invazyon, perinöral invazyon gibi prognostik parametrelerin ilişkisi araştırıldı. Kontrol grubunda yüksek (median:0.503), non-metastatik mide kanseri grubunda orta (median:0.344), metastatik mide kanseri grubunda düşük (median:0.144) düzeyde BRMS1 ekspresyonu saptandı. Mide kanserlerinde metastaz ile istatistiksel olarak anlamlı BRMS1 ekspresyon kaybı bulundu. tespit edildi. Diffüz tip gastrik kanserlerde, intestinal tip kanserlere göre BRMS1 ekspresyon kaybı ve bu kaybın diffüz kanserlerde metastaz öncesi dönemde gerçekleştiği tespit edildi. Mide kanserleri prognozunda öneme sahip tümör evresi ve tümör invazyon derinliği ve BRMS1 ekspresyon ilişkisi değerlendirildiğinde bu iki prognostik parametre ile BRMS1 ekspresyonunun negative korelasyon gösterdiği görüldü. Sonuç olarak bu çalışmada mide kanserlerinde nodal metastaz ile BRMS1 ekspresyon kaybı ve BRMS1 ekspresyonunun prognostik belirleyiciler üzerine negatif etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metastasis suppressor genes inhibit metastasis without effecting orthotopic tumor growth. BRMS1 is the newly recognized member of metastasis suppressor gene family and it is described by its antimetastatic effect in breast cancer cell lines. Expression of this gene was studied in various organ tumors including melanoma, lung cancers and oavarian cancers. There is limited data about BRMS1 expression in gastrointestinal cancers. BRMS1 expression was evaluated in gastric cancers and normal stomach tissues in this study. Twenty-five non-metastatic gastric cancer, 25 metastatic gastric cancer and 12 normal gastric tissue was tested for gene expression by real-time PCR analysis. The correlation with BRMS1 gene expression and prognostic parameters including nodal metastasis, histologic differentiation, tumor stage, depth of tumor invasion, histologic subtype, vascular invasion and perineural invasion was evaluated. High BRMS1 expression (median:0.503), was detected in control group, intermediate expression (median:0.344), was detected in non-metastatic gastric cancer group and low expression (median:0.144) was detected in metastatic cancer group. Statistically significant loss of BRMS1 expression was found in metastatic gastric cancers. Loss of BRMS1 expression was detected in diffuse type gastric cancers in comparison to the intestinal type gastric cancers, which was suggestive of early loss of BRMS1 expression before the metastasis. BRMS1 expression displayed negative correlation with tumor stage and depth of tumor invasion which were important parameters in prognosis of gastric cancers. In conclusion, it was shown that the loss of BRMS1 expression in gastric cancer in association with nodal metastases and negative effects of BRMS1 expression on prognostic factors.