Mide kanserlerinde genişletilmiş lenf nodu diseksiyonunun yeri
  1. Tez No: 70098
  2. Yazar: TAHİR SARIÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Mide kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümler arasında ikinci sıradadır. Mide kanserinde seçkin tedavi cerrahidir ve amaç tümörün tamamıyla çıkarılmasıdır. Mide kanserinde tümör yükünün tamamen çıkarılması ile doğrudan ilgili olduğu için, lenfadenektominin genişliği cerrah tarafından mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.Bazı Batı Ülkelerinde bu tür cerrahi girişimin sağkalım süresi üzerine etkisi olmadığı görüşü kabul görmekle beraber, günümüzde Japonya'da genişletilmiş lenfadenektomi mide kanserinin cerrahisinde standart tedavinin bir parçasıdır. GATA Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında 1995-1998 yılları arasında mide kanseri tanısı ile öpere edilen 14 hastaya D0-D1, 16 hastaya D2 lenfadenektomi uygulanmıştır.Hastalar yaş, cins, kan grubu, tümör lokalizasyonu, boyutu, diferansiasyon, invazyon derinliği, cerrahi sınır, lenfatik ve perinöral invazyon, metastatik lenf nodu sayısı ve evre açısından değerlendirilmiştir. Operasyon tipinin 3 yıllık sağkalım üzerine etkisi araştırılmıştır. D0-D1 lenfadenektomi yapılan hastalarda ortalama takip süresi 19.21 T 8.51 ay, D2 grubunda 18,75 T 8.18 ay olarak bulunmuştur.Tümör boyutu, invazyon derinliği, lenfatik ve perinöral invazyon varlığının ve hastalığın evresinin en önemli prognostik faktörler olduğu bulunmuştur.3 yıllık sağkalım olasılıkları incelendiğinde D2 lenfadenektominin (%74.07) D0-D1 lenfadenektomiye (% 40) göre daha terapötik bir yöntem olduğu görülmüştür. Sonuç olarak genişletilmiş Lenf Nodu Diseksiyonu, mide kanserlerinde prognostik ve terapötik bir yöntem olarak kabul edilebilir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gastric cancer is the second most important malignant disorder for the causes of tumor related death in the general population. Principal treatment for gastric carcinoma is surgery and goal of surgical therapy is complete removal of the tumor. The extent of the lymphadenectomy must also be taken into account by the surgeon because it also has direct impact on achieving complete tumor removal. Extended lymph node dissection for gastric cancer is standard part of the surgery in Japan although some authors in Western countries claim lymphadenectomy is not effective to improve survival. Between 1995 and 1998, D0-D1 lymphadenectomy for 14 patients and D2 lymphadenectomy for 1 6 patients were performed for gastric carcinoma in GMMA General Surgery Department. Patient were evaluated according to age, sex, blood typing, positive or negative resection margins, lymphatic and perineural invasion, number of the metastatic lymph nodes and stage of gastric cancer. The results of the lymphadenectomy type to 3 year survival rates were analysed. Mean follow-up times were 19.21+8.51 months for D0-D1 lymphadenectomies and 18.75+8.18 months for D2 lymphadenectomies. Size of the tumor, depth of the tumor invasion, lymphatic and perineural invasion and stage of cancer have been found the most important prognostic factors. D2 lymphadenectomy ( % 74.07 ) affected 3 year survival rates better than D0-D1 lymphadenectomy ( % 40 ). As a result, extended lymph node dissection gives better prognostic and therapeutic results for the radical surgical treatment of gastric cancer. 44