Mide kanserlerinde P 53 genindeki heterozigozite kaybının PCR tekniği ile tesbiti
  1. Tez No: 90380
  2. Yazar: ALİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
m ÖZET Amaç: Çeşitli kromozomlar üzerinde gözlenen heterozdgozite kayıpları (LOH) insan tümörlerinin büyük çoğunluğunda tanımlanmış ve hedefin tümör supresör genler olduğu gösterilmiştir. Tümör supresör genler içinde üzerinde en çok durulan gen p53 genidir. Bizde çalışmamızda bölgemizde çok sık görülen kanserlerden birisi olan mide kanserlerinde, p53 geninde allel kaybını PCR / RFLP tekniği ile araştırmayı planladık. Yöntem: Mide kanseri tanısı kesinleşmiş 41 hastanın 25 'inde yaş tümör dokusu ve periperik kanlan, inoperabl olan 6 hastadan periferik kan, 10 hastadan ise parafinli tümör dokusu alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı 10 kişi de periferik kan çalışıldı. Alman numunelerden Fenol / Kloroform DNA extraksiyonu yöntemiyle DNA saflaştırıldı. Elde edilen DNA'lann p53 geninin 4. Exon 72. Kodonu iki çift primer (G-H, I-J) kullanarak PCR ile amplifiye edildi. Daha sonra PCR ürünleri Bst UI enzimi ile muamele edildi. Enzimle muamele edilen ürünler agaroz jel elektroforezinde yürütülerek sonuçlar UV transilluminatörde görüntülendi. Bulgular: PCR/RFLP tekniği kullanılarak yaptığımız çalışmada 41 mide kanserli hastanın 18'inde(% 43,6) allelik kayıp (LOH) tespit ettik. LOH görülen hastaların çoğunda lenf metastazı vardı. P53 geninde LOH kaybı ile hastaların yaşı ve cinsiyeti arasında korelasyon görülmedi. S I Yorum : Bu sonuçlar p53 genindeki alel kaybının mide kanserinde yaygın bir olay olduğunu ve kanser gelişiminde önemli rol oynadığını göstermektedir. LOH tespiti yapılan hastalarda lenf nodu metastazı yaygın olarak görülmüştür, buda allelik kayıbın tümör progresyonuyla ilgili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Loss of heterozygosity effecting various chromosomes has been characterized on tumor of many human cancers. Tumor supressor gene p53 was found to be primer target for that losses. In our study, we examined 41 patients with gastric neoplasm for loss of heterozygozity effecting the p53 gen by using PCR/RFLP technique. The samples were run onto agorose jel and visualized on UV. Canserous lesion of wet tissues from 25 of 41 patients was taken together with their peripheric blood samples. 6 patients was inoparabl, so only blood was taken and paraffin tissue of 10 patients were examined for allelic losses. The PCR was carried out by using two sets of primers, both amplified 72. codon of exon 4 of p53 gene. The primer called G-H gave amplified fragment of 66 bp and the other I-J gave 247 bp fragment. These fragment were subjected to restriction enzyme BstUI for detecting LOH. 18 out of 41 patients exhibited heterozygosity loss 43,6 % and many of these LOH positive cases had lenf metastasis. We could not determined any relation between p53 LOH pozitivity and sex or age. Finally, it has been shown that LOH in p53 gene are common in gastric cancer and play important role for canser progression.