Davranışsal sistem modeline temellendirilmiş hemşirelik girişiminin ergen zorbalığına etkisi
The effect of behavioural system model based nursing intervention on adolescent bullying
- Tez No: 390864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma, davranışsal sistem modeline temellendirilmiş hemşirelik girişiminin ergen zorbalığına etkisinin belirlenmesi amacıyla, randomize, kontrollü, deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya 7. sınıfa devam eden 83 (43 çalışma, 40 kontrol grubu) öğrenci alınmıştır. Davranışsal sistem modeli doğrultusunda yaratıcı drama yöntemine göre düzenlenmiş eğitimler dokuz oturumda yapılmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu, Geleneksel Akran Zorbalığı Ölçeği (GAZÖ), Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri (ÇPÇE) ve Çocuklar İçin Empati Ölçeği (ÇEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Çalışma grubuna; ölçekler eğitimin öncesinde, eğitimden bir hafta sonra ve eğitimden üç ay sonra uygulanmıştır. Kontrol grubuna da eş zamanlı olarak aynı ölçekler uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, yüzde artma/azalma, Cronbach α, ki-kare, iki yönlü/iki faktörlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Post-Hoc: Bonferoni) ve Mann Whitney U testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted randomized-controlled and experimentally to determine the effect of Behavioural System Model based nursing intervention on adolescent bullying. Eighty-three students (43 in study group, 40 in control group) attending 7th degree were recruited. Education which was arranged based on creative drama according to Behavioural System Model was carried out in nine sessions. Data were collected with personal information form, Traditional Peer Bullying Scale (TPBS), Problem-Solving Inventory for Children (PSIC), and the Empathy Scale for Children (ESC). The scales were performed to the study group prior to the education, one week and three months after the education. Same scales were performed to the control group concurrently. Data were analysed with descriptive statistics, decrease/increase in percentage, Cronbach α, chi-square, two way/two factor repeated measures analysis of variance (Post-Hoc: Bonferoni) and Mann–Whitney U tests.