Maksimal kuvvet antrenmanı yapan genç erkeklerde arı sütü+bal karışımının bazı hormonlar üzerine etkileri
The effect of royal jelly-honey blend on some hormone parameters in young men who make maximal strength training
- Tez No: 390865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, maksimal kuvvet antrenmanı yapan genç erkeklerde arı sütü+bal karışımının sporcuların motorik özelliklerinde kuvvet artışı ve kas gelişimini daha çok artıracağı düşünülerek yapıldı. Karışımların sporcuların ağırlık kaldırma performansları üzerindeki etkileri ve bazı hormon değerlerindeki değişiklikleri incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan, gönüllü 29 erkek öğrenci katıldı. Bir haftalık ağırlık uyum çalışmalarından sonra her sporcunun kaldırabileceği maksimum halter ağırlıkları belirlendi. Ağırlık çalışma setleri bench press, shoulder press, squat, deadlift ve arm curl hareketlerinden oluşturuldu. Ağırlık çalışmaları haftada 4 gün, günde iki saat olmak üzere toplam 2 ay (8 hafta) sürdürüldü. Çalışma sonucunda, her iki grup içinde bench press, squat, arm curl, deadlifts ve shoulder press hareketlerinde birinci ölçüme göre ikinci ve üçüncü ölçümlerde kaldırılan ağırlıklarda istatistiksel olarak artış tespit edildi ve bütün ölçümler arasındaki farkların önemli olduğu belirlendi (p0.05), Serbest T4 değerinde grupların 2. ölçümündeki farkın (p=0.030) önemli olduğu belirlendi. Çoklu karşılaştırma testine (Grup içi) göre insulin hormonu değişkeninde deney grubunda, 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was carried out using the mixture of royal jelly and honey mix to see its effects on the young men who did maximal strength training and it was tought that this would increase the strength more and muscular development more and more in their motor skills. This study was performed with the aim of examining the effects of the special mixture on weight lifting performance of the athletes and examining the changes in some hormone values of the athletes. Twenty nine male students from Physical Education and Sports College in Erciyes University voluntered to participate in this study. After one-week adaptation workouts of recreational athletes, maximum barbell weights each athlete could lift were determined. Sets of weight training were formed by means of bench press, shoulder press, squat, deadlift and arm curl movements. At the end of the study, during the movements of bench press, squat, arm curl, deadlifts and shoulder press, the weights lifted in the second and third measurements were statictically higher than those in the first measurement and it was also determined that there existed substantial differences among all the measurements (p0.05). However, a significant difference (p=0.030) in free T4 value was detected in the second measurement of the groups.