İnmeli hastalarda ziyaret sürecinin vital bulgular ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of visitings on vital signs and anxiety of the stroke patients
- Tez No: 390906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, inmeli hastalarda ziyaret sürecinin vital bulgular ve anksiyete üzerine etkisinin incelenerek, elde edilen veriler doğrultusunda uygun hemşirelik faaliyetlerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nöroloji Kliniği ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi Beyin Hasarı Ünitesi'nde Ağustos 2013-Nisan 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden 122 inmeli hasta örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada veriler hasta bilgi formu, hastaların ziyaret öncesinde, esnasında ve sonrasında vital bulgu değerlendirme formu ve“Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri”ile toplanmıştır. İnmeli hastaların vital bulguları birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabalarının ziyaretinde olmak üzere ziyaretten 15 dk. önce, ziyaretin 15. dk.'sında ve ziyaretten 15 dk sonra ölçülmüştür. Durumluk Sürekli Anksiyete Envanteri ise ziyaretten 15 dk. önce ve sonra uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde, sayımla belirlenen kesikli değişkenler sayı ve %, ölçümle belirlenen değişkenler ortalama±standart sapma minimum-maksimum şeklinde gösterilmiştir. Karşılaştırmalı analizlerde t testi, Spearman Brown korelasyon katsayısı, Kruskal Wallis testi ve varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study by investigating the effects of visiting periods on vital signs and anxiety on stroke patients to specify optimal nursing care service in accordance with acquired parameters. The research was conducted in Neurology Clinic of Gülhane Military Medical Academy and Cerebral Damage Unit of Turkish Armed Forces Rehabilitation Center between the August 2013 and the April 2014. The sample group was created with 122 stroke patients who accepted the study. Parameters were gathered with patients data form, vital signs assessment form deal with pre-visiting, while-visiting, post-visiting and“State and Trait Anxiety Inventory”Stroke patient's vital signs are measured 15 minutes before visiting, fifteenth minutes of visiting and 15 minutes later visiting especially first degree relatives' visiting, second degree relatives' visiting and third degree relatives' visiting. In descriptive statistics, fractional parameters which are designated by counting are shown as numbers and other parameters which are designated by percentage measurement are shown as standard average and minimum-maximum. t test, Spearman Brown Correlation Ratio, Kruskal Wallis Test and Variance Analysis are employed in Comparative Analysis.