Major abdominal cerrahi geçiren hastalarda abdominal korse kullanımının hastanın solunum fonksiyonları, mobilizasyonu ve ağrısı üzerine etkisi
Effect of abdominal binder on postoperative respiratory functions, mobilization and pain in patient undergoing major abdominal surgery
- Tez No: 390908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, major abdominal cerrahi geçiren hastalarda ameliyat sonrası abdominal korse kullanımın hastanın solunum fonksiyonları, mobilizasyonu ve ağrısı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla planlanmış, prospektif, randomize klinik araştırmadır. Çalışmanın örneklemini, Eylül 2013- Nisan 2014 tarihleri arasında planlı major abdominal cerrahi geçiren 84 hasta oluşturmuştur. Hastalar ameliyat sonrası birinci günde, Ameliyat Sonrası Bakım Ünitesi'nde randomize edilmiş, Grup I'deki hastalara yatak dışında geçirdikleri tüm zamanlarda abdominal korse takılmış, Grup II'deki hastalara hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Ameliyat sonrası hastaların solunum fonksiyonları (FEV1,FVC,FEV1/FVC), mobilizasyonları (Altı Dakikalık Yürüme Testi) ve ağrıları (McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu) birinci, dördüncü ve yedinci günlerde her gruptaki hastalar için birer kez değerlendirilmiş ve gruplar arası karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca korse kullanan hastaların korse kullanım konforu değerlendirilmiştir. Ameliyat sonrası birinci, dördüncü ve yedinci günlerde solunum fonksiyonlarına göre, Grup I ve Grup II'deki hastalar arasında fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective, randomised, clinical study is to evaluate the effect of abdominal binder on postoperative respiratory functions, mobilisation and pain in patient undergoing major abdominal surgery. Eighty-four patients who underwent elective major abdominal surgery between September 2013 and April 2014 were found eligible and included in the study. Patients were randomised on postoperative day 1 in postoperative care unit. Patients in Group I weared abdominal binder while walking. Patients in Group II used no binders. Patients were comparatively evaluated for respiratory functions (FEV1,FVC,FEV1/FVC), mobilization (6-Minute Walk Test) and postoperative pain (Short-Form McGill Pain Questionnaire) on postoperative days 1,4 and 7. Binder related comfort in Group I was also assessed. Evaluation of respiratory functions on postoperative days 1, 4 and 7 showed no statistically difference between the two groups (p>0.05).