Non-diyabetik ve tip-2 diyabetik hastalarda plazma pentraxin-3 seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of plasma Pentraxin-3 levels in non-diabetic and type-2 diabetic patients
- Tez No: 390944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diyabet kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde önemli rolü olan bağımsız risk faktörlerinden biridir. Aterosklerozun patogenezine ve klinik yansımalarına neden olan endotel disfonksiyonu Tip 2 diyabetes mellitus ve insülin rezistansı ile ilişkilidir. Diyabetes mellituslu hastalarda CRP, TNF-α, IL-6 ve intersellüler adezyon molekülü-1 gibi belirteçlerin seviyeleri yüksek olup bu artış kardiyovasküler risk artışını tahmin etmemize yardımcı olur. Pentraksin-3 de bir akut faz belirteci olup TLR agonistleri, IL-1β ve TNFα gibi inflamatuar sitokinler vasıtasıyla vasküler endotelyal hücreler tarafından da üretilir. Kardiyovasküler hastalıklarda plazma seviyerinde yükseklik olup hastalığın kötü prognozu ile de ilişkili olduğu görüşü vardır. Bu tez çalışmamızda 20 non-diyabetik ve 30 tip-2 diyabetes mellitus hastasında plazma pentraksin-3 seviyelerini karşılaştırdık ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü(p:0,137).
Özet (Çeviri)
Diabet is one of the independent risk factor, playing an important role in the devolopment of cardiovascular diseases. Endothelial disfunction which causes aterogenesis and its clinic effects, is associated with type 2 diabetes mellitus and insulin resistance. CRP, TNF-α, IL-6 and intercellular adhesion molecul-1 is elevated in diabetes mellitus and this is help us to estimate the increment of cardiovascular risk ratio. Pentraxin-3 is also an acute phase reactant, produced by vascular endothelial cells via TLR agonists, IL-1β and TNFα like inflammatuar cytokines. Plasma levels are rised in cardiovascular disease and relevant to poor prognosis. In this study, we investigated 20 non-diabetic and 30 type 2 diabetic patients plazma pentraxin- 3 levels. We found no statistically significant difference (p:0,137).