Globus farengeus şikayeti ile başvuran hastalarda kullanılan tanı yöntemlerinin etkinlik değerlendirilmesi
Efficiency of diagnostic methods in globus pharyngeus patients
- Tez No: 390945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KARAHATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Globus farengeus, sürekli veya zaman zaman oluşan boğazda yabancı cisim hissi olarak tanımlanmakta ve Kulak Burun Boğaz(KBB) polikliniğine başvuran hastaların yaklaşık %4'ünü oluşturmaktadır. Çok sık görülen bir semptom olmasına rağmen halen etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmadaki amacımız globus farengeus şikayetinin etiyolojisinde yer alabilecek faktörleri ortaya koymak ve tanıya ulaşmada kullanılan yöntemlerin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamıza GATA KBB polikliniğine globus farengeus şikayeti ile başvuran gönüllü hastalar dahil edilmiştir. Bu hastalara rutin olarak oral kavite muayenesi, fiberoptik nazolarengoskopi, fiberoptik endoskopik yutma çalışması, transnazal özefagoskopi ve videofloroskopi yapılmıştır. Ayrıca boyun ultrasonografisi ve servikal grafi planlanmıştır. Gerekli görülmesi halinde hastalardan psikiyatri ve gastroenteroloji uzmanlarından görüş istenmiştir. Tüm bu tetkikler ve muayene yöntemleri sonucunda tespit edilen patolojik bulgular kaydedilmiştir. Çalışmamıza 121'i kadın 84'ü erkek olmak üzere toplam 205 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 51.1±14.6 idi. Çalışmamızda hastaların 43(%20)'ünde globus farengeus varlığını açıklayan herhangi bir patoloji ortaya konamazken, 162 hastada bir veya birden çok patoloji saptandı. Tanı olarak en sık 65(%30) hastada larengofarengeal reflü(LFR) tespit edildi. Daha sonra sırayla 34(%15) hastada tiroid nodülleri, 26(%11) hastada psikojenik hastalıklar ve 16(%7) hastada da servikal vertebrada osteofitler tespit edildi. Nadir saptanan tanıları ise epiglotta kist ve papillom, dil kökünde kist ve hipertrofi, farenkste papillom, glossit, tonsil hipertrofisi, tonsillolitiazis, dil kökü, larenks ve üst özefagus maligniteleri, damarsal anomaliler ve özefagusa ait patolojilerden krikofarengeal kas spazmı, divertiküller, inlet patch, özefageal varis, diffüz özefageal spazm ve web olarak belirlendi. Çalışmamızın sonucunda globus farengeus etiyolojisinde birçok organik faktörün rol oynadığı gösterilmiştir. Bu hastaları değerlendirmede larengoskopik ve özefagoskopik olmak üzere endoskopik muayenenin önemli olduğu belirlenmiştir. Kırk yaş üstü hastalarda osteofit açısından servikal grafi önerilmektedir. Bu çalışma, bu hastalarda nasıl bir yöntem izleneceği konusunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Globus pharyngeus is a persistent or intermittent sensation which is described as a foreign body in the throat. And constitutes approximately 4% of new referrals to ear nose throat(ENT) clinics. Although it is a common encountered clinical condition, etiologic factors have not been totally elucidated yet. The aim of this study is to reveal the etiologic factors of globus pharyngeus and to evaluate the efficiency of diagnostic methods for these patients. Volunteer patients who presented to GATA ENT Clinic with globus pharyngeus complaint were enrolled to the study. The patients were subjected to oral cavity examination, fiberoptic nasolaryngoscopy, fiberoptic endoscopic swallowing study, transnasal esophagoscopy, videofluoroscopy, neck ultrasonography and cervical graphy. Also when necessary, these patients were referred to gastroenterology and psychiatry departments for further investigations. Pathologic findings obtained from these tests and examinations were noted. Two hundred and five (84 male, 121 female) patients were included in the study with a mean age of 51.1±14.6(mean ± SD). We defined one or more pathologies in one hundred and sixty two patients. While in 43(%20) patients, we were not able to reveal any pathologic findings that explained globus pharyngeus. Sixty five (%29.4) cases were laryngopharyngeal reflux, 34 (%15) were thyroid nodule, 26 (%11) were psychogenic and 16 (%7) were osteophytes. Epiglottic cysts and papilloma, tongue base cysts and hypertrophy, pharyngeal papilloma, glossitis, tonsillar hypertrophy, tonsillolith, tongue base, larynx and upper esophageal malignancies, vascular anomalies and esophageal pathologies such as cricopharyngeal spasm, diverticula, inlet patch, esophageal varices, diffuse esophageal spasm and esophageal web were the less common diagnosis. In conclusion, several etiologic factors have been shown to play role in the development of globus pharyngeus. Transnasal laryngoscopic and esophagoscopic examination with cervical graphy, especially for patients over the age of forty, are sufficient and effective methods to diagnose globus pharyngeus. The result of this study gives an idea about how to do management of these patients.