Serebral palsili çocuklarda ayak deformitesine yönelik cerrahi tedavi sonuçlarımız
Our surgical intervention results for foot deformities of children with cerebral palsy
- Tez No: 390976
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Serebral palsi bireyin ve ailenin bir ömür mücadelede bulunmasını gerektiren ve toplum sağlığını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Farklı klinik tablolar şeklinde görülmesi mücadeleyi zorlaştırmakta ve tedavisinde multidisipliner yaklaşımda bulunulmasını gerektirmektedir. Multidisipliner yaklaşım içerisinde ise ortopedik tedavi çok büyük bir öneme sahiptir. Ortopedik sorunlar içerisinde ayak deformiteleri özellikle de pes planovalgus deformitesi ağrı, kallus ve ülser oluşumuna, ortez kullanımında güçlüğe ve yürüme bozukluklarına neden olmaktadır. Bu sorunların çözümüne yönelik farklı tedavi yöntemleri tanımlanmış olup bu yöntemlerden birisi de talonavikular artrodezdir. Hastalarımızdaki bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla etkin, kolay uygulanabilir, daha az invaziv bir yöntem olduğunu düşündüğümüz talonavikular artrodez uygulamasını klinik uygulamalarımız içerisine dahil ettik ancak tedavi sonuçlarımızı da objektif olarak klinik ve radyolojik paramatreler ile ortaya koymak üzere de bu çalışmayı tasarladık. Ocak 2010 ve Nisan 2014 tarihleri arasında 7 hastada (10 ayak) pes planovalgus deformitesine talonavikular artrodez ile müdahalede bulunduk. Ortalama 25 ay süreyle takip ettik. Ameliyat sonrası2. ayda klinik sonuçlarımızıYoo klinik sonuçlarıdeğerlendirme kriterlerini ve Fonksiyonel mobilite skalayıkullanarak değerlendirdik. Arka, orta ve ön ayak ile kolonlara yönelik 7 farklıaçıve uzunluk ölçümü ile de radyolojik açıdan sonuçlarımızın değerlendirmesini yaptık. Klinik sonuçlarımıza göre deformitede düzelme sağlayabildiğimizi ve hastaların sorunlarında azalma elde edebildiğimizi gördük. Ayrıca radyolojik sonuçlarımızda bunlarıdestekler nitelikteydi. Elde ettiğimiz olumlu klinik ve radyolojik sonuçlar neticesinde talonavikular artrodezin serebralpalsili hastardaki pes planovalgus deformitesinde düzelme sağlayan, ağrıyakınmasına çözüm olabilen, yürüme mesafe ve becerisini geliştiren etkin bir tedavi metodu olduğu kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is a disease which requires a lifetime struggle of the patient and his/her family and affects the public health adversely. Also it is a disease which is difficult to encounter because of different clinical manifestations. Therefore management and treatment of cerebral palsy in a multidisciplinary manner is mandatory. In this multidisciplinary manner orthopedic management has great importance. Orthopedic issues especially the flatfoot deformity causes pain, callus, ulcer and impairment in walking and makes diffucult to use orthosis. Different treatment modalities have been described for these issues and one of these modalities is talonavicular arthrodesis. To find out a solution for our patient's complainings we began to perform talonavicular arthrodesis. Wehave choosen this technique because we taught that it was more effective, less invasive and easy to perform. But we did not have objective results to encourage us to perform this technique to all our patients. So we desinged this study to draw a conclusion. We performed talonavicular arthrodesis on seven patients ( ten feet) who has flat foot deformity between January, 2010 and April, 2014. We followed them for an equated period of 25 months. 2 months after surgical intervention we evaluated our clinical results by the means of Yoo clinical criteria and Functional mobilitiy scale. Also we measured seven different angle and length to state ourradiological results. Ultimately we have come to a conclusion that we can correct the deformity by the means of talonavicular arthrodesis and defy solution for the complainings. Our radiological results also reinforce this conclusion. So talonavicular arthrodesis is an effective technique for treatment of the flat foot deformity in cerebral palsy.