Osteoporozu olan yaşlı hastalarda uzun etkili bifosfonat ile tedavinin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of long acting bisphosphonate therapy on cognitive functions in elderly patients with osteoporosis
- Tez No: 390975
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DORUK, PROF. DR. TESLİME ATLI, DOÇ. DR. ERGÜN BOZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Osteoporoz yaşla birlikte sıklığı artan önemli bir geriatrik sendromdur. Bifosfonat sınıfı ilaçlar osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde, hem kadın hem de erkeklerde başlangıç tedavi seçeneğidirler ve dolayısıyla çok sık kullanılmaktadırlar. İlaca bağlı yan tesirler nedeniyle yaşa bağlı gelişen kognitif kayıp artabilmektedir. Bu araştırmanın amacı bifosfonat tedavisi alan yaşlı bireylerde kognitif becerilerin seyrini incelemektir. Tek merkezli, prospektif tasarımlı ve gözlemsel nitelikli bu çalışmada demans olmayan, osteoporoz tanısı alan ve zoledronik asit tedavisi uygulanan 65 yaş ve üzeri olgular 12 ay süreyle takip edildi. Klinik kognitif değerlendirme ve Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMDD) testi yanında kognisyonu etkileyebilecek diğer parametreler başlangıç ve sonlanım vizitlerinde kayıt altına alındı. Araştırmaya 120 hasta dahil edildi. Zoledronik asit uygulanmasından 52 hafta sonra MMDD skorunda (28,29±2,17 ve 28,23±2,37, p=0,681), Geriatrik Depresyon Skalası skorunda (3,24±2,88 ve 2,96±2,88, p=0,062) ve Saat Çizme Testi skorunda (3,69±0,68 ve 3,75±0,60, p=0,268) anlamlı değişiklik olmadı. Lojistik regresyon analizine göre düşük eğitim süresi yanında, takip başlangıcında ilk defa antikolinerjik etkileri olan ilaç başlanmış olması en az 1 birim MMDD skoru azalmasıyla bağımsız ilişkiliydi odds oranı: 3,09 (%95 güven aralığı: 1,01-9,47)]. Sonuç olarak, zoledronik asit uygulanan ve demans olmayan yaşlı bireylerde 52 haftalık takip sonucunda kognitif becerilerde değişiklik olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is an important geriatric syndrome with increasing frequency with advancing age. Bisphosphonate class of drugs are the first line treatment option in the prevention and treatment of osteoporosis both in women and men; therefore, they are used quite often. Age associated cognitive derangement may increase due to adverse effects of medications. The aim of the present study was to observe the course of cognitive skills in elderly subjects treated with a bisphosphonate. In this single center, prospective and observational study, non -demented subjects at the age of 65 or older with osteoporosis who were treated with zoledronic acid were followed-up for 12 months. Clinical cognitive assessment, mini mental state examination (MMSE) score, and other parameters that could affect cognition were recorded at baseline and study completion. A total of 120 patients were enrolled. Fifty-two weeks after the administration of zoledronic acid, MMSE score (28,29±2,17 and 28,23±2,37, p=0,681), geriatric depression scale score (3,24±2,88 and 2,96±2,88, p=0,062) and clock drawing test score (3,69±0,68 and 3,75±0,60, p=0,268) remained unaltered. Along with low education, presence of newly started medicines with anticholinergic effects was independently associated with at least one unit reduction in MMSE score odds ratio: 3,09 (%95 confidence interval: 1,01-9,47)]. In conclusion, we found no alterations in cognitive skills in 52 weeks follow-up after the administration of zoledronic acid in non-demented elderly.