Trabektom cihazı ile uygulanan 'AB interno trabekülektomi' cerrahisinin erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early results of AB interno trabeculectomy surgery appllied with trabectome device
- Tez No: 390977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRAY YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamızda, yeni nesil glokom cerrahi yöntemlerinden olan trabektom cihazı ile uygulanan ab interno trabekülektomi cerrahisinin erken dönemde etkinliğinin ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya glokom polikliniğimizde açık açılı glokom tanısı ile takipli olup trabektom cerrahisi uygulanmış olan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar, ameliyat öncesi ve sonrası göz içi basınçları (GİB), kullandıkları ilaç sayıları ve komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Preoperatif ortalama 3.40±1.04 ilaç kullanımı ile GİB değerleri ortalaması 28.78±5.57 mmHg (n:30) iken postoperatif 1.ay ortalama 0.90±1.27 ilaç kullanımı ile GİB değerleri ortalaması 18.24±5.54 mmHg (n:30), 3.ay ortalama 0.70±1.10 ilaç kullanımı ile GİB değerleri ortalaması 16.37±3.36 mmHg (n:23), 6. ay ortalama 1.13±0.96 ilaç kullanımı ile GİB değerleri ortalaması 16.51±3.80 mmHg (n:16) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to assess efficacy and safety of ab interno trabeculectomy surgery applied by trabectome device. The study was designed as retrospectively among the patients followed up at our glaucoma department with a diagnosis of open-angle glaucoma who had undergone trabectome surgery. Patients were evaluated in terms of preoperative and postoperative intraocular pressure, number of drugs used and complications. While the preoperative mean IOP was 28.78±5.57 mmHg (n:30) with mean number of glaucoma medications 3.40±1.04, at 1st month mean IOP was 18.24±5.54 mmHg (n:30) with mean number of glaucoma medications 0.90±1.27. At 3rd months mean IOP was 16.37±3.36 mmHg (n:23) with mean number of glaucoma medications 0.70±1.10 and at 6th month mean IOP was 16.51±3.80 mmHg (n:16) with mean number of glaucoma medications 1.13±0.96.